referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Charakteristika parazitárneho kožného ochorenia – zavšivavenie, svrab
Dátum pridania: 02.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: timea
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 501
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Zavšivavenie: na človeku parazitujú 3 druhy vší:

Voš šatová: zdržuje sa v odeve a bielizni, kde samička ukladá denne niekoľko vajíčok. Tento druh vší je prenášačom niektorých závažných infekčných ochorení, ako napr. škvrnití týfus. Už niekoľko desaťročí sa v našich podmienkach nevyskytuje.

Voš lonová: prichytáva sa na chlpy v oblasti pohlavných orgánov, ale aj v podpazuší a na hrudníku.

Voš detská / vlasová /: žije vo vlasovej časti hlavy, ale aj v obočí, brade a fúzoch. Parazituje len na človeku, takže zdrojom nákazy je iba zavšivený človek. Samička kladie denne 3 – 4 vajíčka / hnidy / a pripevňuje ich ku koreňom vlasov resp. chlpov. Vývoj vši cez larválne štádium trvá priemerne 20 – 30 dní, dospelá voš žije až 40 dní. Hnidy zostávajú na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Larvy aj dospelé vši sa živia kôrou hostiteľa, ktoré sajú každé 2 – 3 hodiny.

Vši: sa šíria medzi ľuďmi priamym dotykom alebo nepriamo prostredníctvom osobnej alebo posteľovej bielizne odevov, pokrývkami hlavy alebo inými predmetmi, napr. hrebeňmi, kartáčmi a pod. Ak sa dostanú na golier odevu, môžu preliezť aj na oblečenie iných osôb v spoločných skrinkách alebo šatniach. Vši neskáču ako blchy. Rozpoznať zavšivavenie nie je ťažké, vykonáva sa dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy. Typickým miestom nálezu hníd je časť hlavy za ušami a zátylok hlavy. na ochorenie nás upozorní aj neznesiteľné svrbenie hlavy. Spoľahlivým dôkazom je nález živých lezúcich vší. Mimoriadne vhodné prostredie na šírenie vší je v zariadeniach, kde žijú ľudia v tesnom kontakte napr. predškolské a školské kolektívy, internáty, ubytovne, detské tábory a pod.

Svrab: je choroba, ktorá sa prenáša telesným kontaktom a ktorej rozšírenie je v poslednej dobe značné, nevynechajúc žiadnu spoločenskú vrstvu. Chorobu zapríčiňuje roztoč s názvom Sarocoptes scabiei, ktorý prežíva v najvrchnejšej vrstve kože /tzv. rohovke /, kde kladie svoje vajíčka. Roztoče pritom vytvárajú chodbičky, ktoré je možné vidieť za pomoci tušu. Symptómy sú nepríjemné: nočné svrbenie, zmeny na pokožke pripomínajúce ekzém, kožné uzlíky / granulomy /. Často postihnutými miestami sú prsty, prsné bradavky, oblasť genitálií a pazuchy. Diagnóza sa stanovuje po zistení prítomnosti roztoča na tele mikroskopickým dôkazom, ktorý je však často ťažké získať. Na ošetrenie a liečbu sa používajú rôzne emulzie / napr. Lindan 1 % /, ktoré sa nanášajú podľa predpísaného vzoru. Popritom je potrebná starostlivosť aj o členov rodiny, dôkladné vyčistenie bielizne a postele. Pri poctivo vykonanej terapii je prognóza na uzdravenie veľmi dobrá.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.