referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Formáty obrázkov
Dátum pridania: 04.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 290
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
1. Formáty obrázkov

Bitmapové ( Rastrové ) formáty
Komprimované formáty -  JPEG, JPG (joint photograph expert group) - GIF (grafic interchange format) - PNG (portable network graphic)
Nekomprimované formáty - TIFF (tagget image file format) - RAW, -BMP (bit maped picture)

Vektorové formáty
- SVG (Scalable Vector Graphics)

2. Spôsob uchovávania obrázkov v dátových súboroch

Niektoré formáty súborov sú navrhnuté tak, aby uchovávali veľmi konkrétne typy dát: formát JPEG, napríklad, je navrhnutý iba na uchovávanie statických obrázkov. Na druhej strane, iné formáty súborov sú navrhnuté na uchovávanie viacero rozličných typov dát: formát GIF podporuje uchovávanie aj nehybných obrázkov, aj jednoduchých animácií.

WEB

Pri publikovaní obrázkov na internete sa používajú tri štandardné formáty: GIF, JPEG (JPG) a PNG. Každý z nich sa vyznačuje predovšetkým malou veľkosťou, čo je nesporne jedno z najdôležitejších kritérií. Čím menšiu veľkosť obrázok má, tým rýchlejšie sa načíta. Pritom však nesmieme zabúdať ani na jeho "čitateľnosť". Malá veľkosť nám nič nepomôže, ak sa návštevníkovi našich stránok zjaví na monitore čosi čo pripomína mozaiku.

3. Vymenujte základné formáty pre ukladanie obrázkov a ich rozdelenie

4. Popíšte základné vlastnosti a použitie grafických formátov

GIF (Graphics Interchange Format) - Formát GIF obsahuje 256 farieb a používa bezstratovú kompresiu LZW. Je preto vhodný na ukladanie skíc, perokresieb a pod. V tomto formáte - ako sme si ukázali v predošlej časti - je možné robiť aj jednoduché animácie. Kedysi sa do GIFu ukladali rôzne grafické doplnky dizajnu webových stránok (ikony, tlačidlá, dekorácie...) a síce preto, lebo na rozdiel od formátu JPG umožňuje uložiť obrázok na priehľadné pozadie. V dnešnej dobe je však z rôznych príčin, je pre tieto účely vhodnejšie použiť formát PNG.

JPEG, JPG (Joint Photographic Experts Group) - Tento formát na našej rodnej hrudi ľudovo nazývaný "jépégé" je ideálnym pre publikovanie fotografií na internete. Vytvára stratovú kompresiu, takže nie je vhodný pre obrázky, kde je potrebné ponechať ostré (čisté) rysy. Sú to už spomínané skice alebo perokresby, pre ktoré sa hodí skôr formát GIF.

PNG (Portable Network Graphics) - "Ping" je relatívne nový bezstratový formát určený pre publikovanie na internete. Nepredpokladám síce existenciu takých ľudí, ale vlastníci starších typov prehliadačov (napr. Netscape 4) s ním asi budú mať problém. Vznikol ako voľne šíriteľná náhrada formátu GIF. Jeho použitie vidím hlavne pri tvorbe grafiky pre web stránku. Ikonky, tlačidlá, dekorácie... to všetko sa dá vo formáte PNG urobiť oveľa príťažlivejšie. Na rozdiel od 8-biového GIFu, je totiž na tom s farbami PNG podstatne lepšie - podporuje až 24-bitov. Podobne ako GIF, aj formát PNG umožňuje ukladať obrázky na prehľadné pozadie. V prípade formátu PNG to však oceníte viac kvôli podpore 8-bitového alfa kanálu. Čo v praxi znamená použitie tieňov, či prechodov na priehľadnom pozadí. (Internet Explorer žiaľ nepodporuje priehľadnosť PNG, ukáže sa vám ako belasá farba. Ach, Mrkvosoft..)
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.