referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Nedeľa, 29. mája 2022
Internetové služby
Dátum pridania: 04.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 295
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
1. Definujte pojmy Internet, PAN, LAN, MAN, WAN

Internet

Sieť internet sa nazýva „sieťou sietí“. Je to preto, že internet nie je len jedna sieť, ale vznikla spojením mnohých rôznych sietí. Internet je súbor noriem alebo protokolov (IP/TCP), ktoré umožňujú komunikovať medzi sieťami. Je to komplexná globálna sieť z 1000cov ďalších nezávislých sietí, je prevádzkovaná vládnymi agentúrami, výchovno-vzdelávacimi a vedeckými inštitúciami, ale v poslednej dobe aj súkromnými obchodnými spoločnosťami.

ITE je nový nástroj komunikácie, odstraňuje geografické bariéry, slúži na poučenie, zábavu a oddych, najskôr slúžil ale na vedecké účely. Základom siete Internet bola sieť ARPANET, ktorá vznikla v obbodí studenej vojny v USA na vojenské účely. Bolo to spojenie 4 amerických univerzít. V 1980 sa spojili mnohé siete a zrodil sa internet.

PAN (Personal Area Network - osobná sieť, sieť malých rozmerov, rádovo v centimetroch). Zahŕňajú elektroniku, konkrétne doky plošných spojov. Úlohou PAN siete je vytvoriť elektricky vodivé spojenie medzi jednotlivými elektronickými súčiastkami, ako sú tranzistory, integrované obvody, odpory, kondenzátory, rôzne typy snímačov jednotlivých fyzikálnych veličín a pod., za účelom vytvorenia jednotného celku schopného plniť určitú úlohu.

LAN (Local Area Network - lokálna sieť, rádovo v desiatkách až stovkách metrov). Sieť pokrývajúca oblasť poschodia, budovy, alebo školy, ktorá spája určitý počet počítačov a spravuje medzi-kancelársku komunikáciu. Sieť typu LAN poskytuje multi prístup k médiu s vysokou šírkou pásma = prenosovou kapacitou - bandwidth, sieť je pod správou miestneho administrátora. Jej hlavnou úlohou je spojiť fyzicky vzdialené zariadenia, za účelom výmeny (hlavne firemných) údajov, flexibilného prístupu k nim a šetrenia času.

MAN (Metropolitan Area Network – mestská, metropolitná sieť, rádovo v jednotkách až desiatkách kilometrov). Sieť, ktorá zahŕňa väčšie územie ako LAN. Jej úlohou je prepojenie viacerých sietí LAN (najčastejšie vnútropodnikových sietí) do väčšieho komunikačného celku.

WAN (Wide Area Network - veľkoplošné siete, rádovo v stovkách až tisíckach kilometrov). Pokrývajú väčšiu geografickú oblasť ako MAN. Ich úlohou je vzájomné prepojenie LAN a MAN sietí do veľkého celku, kde môže komunikovať každé pripojené zariadenie s ľubovoľným ďalším zariadením pripojeným do tejto siete. WAN siete poskytujú spojenie jednotlivých podsietí cez pomalšie sériové rozhranie fungujúce na nižších rýchlostiach, schopné komunikácie na väčšie vzdialenosti ako LAN technológie.
K pripojeniu k WAN sieti sa používajú rôzne zariadenia a služby. Príkladom WAN siete je Internet.

2. Vymenujte najznámejšie internetové služby a stručne ich popíšte

HTTP (HyperText Transfer Protocol)

Ide o protokol, ktorý sa využíva na prenos dát na internete v architektúre klient – server. Prenášajú sa ním najmä stránky o ktoré cez prehliadač požiada klient.

FTP (File Transfer Protocol)

Ide o internetový protokol využívaný na prenos súborov medzi počítačmi. Môže sa použiť napríklad na sťahovanie voľne šíriteľných programov z nejakého servera, alebo o diaľkové nahrávanie stránky na server. Využíva telnet.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.