referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Komprimačné techniky
Dátum pridania: 04.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 252
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
1. definujte pojem komprimácia:

Komprimácia (kompresia, pakovanie či balenie) dát je proces, pri ktorom sa znižuje objem dát, pričom existujú dva druhy komprimácie: stratová a bezstratová. Komprimácia je, jednoducho povedané, zmenšovanie objemovej veľkosti súboru. Takto „stlačený“ súbor je rýchlejšie šíriteľný internetom a aj menej náročný na kapacitu zálohovacieho média alebo pevného disku.

2. Popíšte princíp komprimovania údajov:

Na jednoduchú predstavu o tom, čo vlastne je komprimácia, môže poslúžiť metóda potlačenia núl. Pri tomto type komprimácie jednoducho dôjde k zmene zápisu po sebe
idúcich prázdnych miest. Namiesto toho, aby sa zapísalo napríklad dvanásť núl v rade, zapíše sa len počet, ktorý sa uvedie pri indikátore kompresie. Takže namiesto zápisu 000000000000 dosiahneme zmenšenie zápisom #12.

3. vymenujte známe komprimačné formáty:

4. popíšte komprimačné formáty a ich využitie v praxi:

Existuje široké množstvo archivačno-komprimačných formátov, z ktorých sa najväčšmi ujali formáty ZIP a RAR. Len málokto však využíva aj iné druhy kompresia ako napríklad 7z, ACE, GZIP alebo BZIP2.

Formát Rar - reprezentuje ľudské snahy zmenšovať veľkosti dát v oblasti počítačov.

Formát UHA - má najlepšiul redukciu veľkosti, ešte vždy neznámy formát, ktorý nie je podporovaný takmer žiadnymi známi archivačnými programami. Nevýhodou
formátu je veľmi dlhá doba kompresie a dekompresie.

Formát KGB - je neznámy poľský formát, ktorý má veľmi dlhú dobu kompresie. Navyše formát je podobne ako UHA podporovaný len minimom softvéru.

Formát 7z je už známejší a podporovanejší zo strany softvérových výrobcov. Doba kompresie nie je už taká vysoká ako v prípade predchádzajúcich dvoch formátov
avšak aj tak ešte vždy relatívne dlhá.

Formát ACE - ktorý podobne ako predchádzajúce formáty dovoľuje tvorbu slovníku a pevných archívov. Aj z toho pramení dobrá veľkosť, avšak pomalší čas kompresie.

Formát ZIP - v súčasnosti už na svojich mladších kolegov nemá, aj napriek tomu patrí ešte aj dnes k najpopulárnejším archívom medzi počítačovou verejnosťou. Aj keď nedosahuje práve najlepšie výsledky čo sa týka redukcie veľkosti (aj vďaka tomu, že nepodporuje pevný archív) obľubu si získava svižnou dobou kompresie a
dekompresie. O niečo lepšie výsledky dosahuje v programe 7-Zip, žiaľ za cenu mnohonásobne vyššej doby kompresie.

Formaty GZIP a BZIP2 - sú novšími druhmi kompresie známymi predovšetkým u používateľov operačného systému UNIX, kde sa radia medzi najpoužívanejšie. Jedná sa však len o komprimačné formáty, preto ak chceme súbory zároveň archivovať musíme využiť služieb archivačného formátu TAR.

Formát TAR - Mnohé programy TAR v spojení s GZIP či BZIP2 podporujú takže nemusíte sa obávať žiadaného zložitého postupu. Výsledný archív bude ma príponu *.tar.gzip/bzip2.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.