referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Grafické techniky
Dátum pridania: 04.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 639
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Grafika je druh výtvarného umenia, ktorý prenáša kresbový prejav do hmoty a technologickým postupom rozmnožuje do formy grafických listov. Pojem grafika pochádza z gréckeho slova „grafein“, čo znamená kresliť. V širšom zmysle pod týmto pojmom rozumieme transportovanie videných, alebo zažitých foriem do sústavy línií, bodov a plôch.
Voľná grafika predstavuje grafiku, ktorá nemá žiadny priamy účel či určenie, ide o slobodné znázornenie umelcových predstáv do grafickej podoby.
Celkové množstvo výtlačkov z jednej dosky nemôže presiahnuť určitý limit, ak má byť každý z nich považovaný za originál. Tento limit závisí od použitej techniky.

Tlač z výšky alebo vysoká tlač - najstarší súbor tlačových techník. Jej princíp spočíva v tom, že sa obraz nakreslí na formu a miesta, ktoré sa nemajú otláčať sa mechanicky, prípadne chemicky odstraňujú. Na ostatné nevyhĺbené miesta sa nanesie tlačová farba a tieto miesta sa za primeraného tlaku otlačia na papier. Tlačová forma môže byť z najrôznejšieho materiálu. Techniky tlače z výšky sú drevorez, drevoryt (xylografia), rytina do Mässrovej dosky, linorez, linoryt razená technika (šrotová tlač), kovoryt (kovorez), olovoryt a originálna zinkografia.

Tlač z hĺbky je tlačiarenská metóda grafiky. Jej opakom je tlač z výšky.

Mechanické postupy tlače z výšky sú len o málo mladšie než tlač z výšky. Podstata tlače z výšky spočíva v tom, že línie alebo body kresby sú vyhĺbené pod úroveň povrchu hladkej kovovej dosky. Do týchto priehlbín vniká hĺbokotlačová farba, ktorá sa potom z ostatného povrchu formy stiera. Pri tlači je veľkým tlakom tlačového stroja papier pri tlači vtlačený do rýh, odkiaľ prijíma farbu. Hlbokotlačová forma býva najčastejšie vyrobená z medenej, alebo zinkovej dosky, menej často sú používané aj iné materiály ako oceľ, železo, mosadz či hliník.

Drevoryt alebo xylografia je jednak synonymum pre drevorytectvo, teda umeleckú grafickú techniku tlače z výšky vyvinutú v roku 1771 Thomas Bewickom, jednak
tlačová platňa na takúto tlač, a jednak odtlačok zhotovený takouto tlačou.

Postup:

Kúpime, narežeme si čo najtvrdšie drevo, rezané naprieč rokmi. Skutoční grafici používajú zimostráz, hodí sa aj drevo bukové. Ide o to, aby roky a priestor medzi rokmi bol rovnako tvrdý, teda čo najtvrdší.
Na kresbu položíme pauzovací papier a najmäkkšou ceruzkou (6B) kresbu obtiahneme. Zrkadlovo obrátime na drevo a čo najtvrdšou ceruzkou kresbu na obrátenom pauzáku obtiahneme tak, aby se obtiskla na drevo. Kresbu na dreve fixírkou nastriekame fixačným roztokom, aby sa pod rukou neskôr nerozmázavala. Vezmeme drevorytové rydlá a vyryjeme (odstránime) plochy, ktoré se nemajú tlačiť. Pred tlačením natrieme drevo terpentýnom a necháme hodinu stáť, potom prebytok zotrieme handrou.

Linorit:

Korkové alebo gumové linoleum. Rydlá v tvare dutých oceľových žľabkov. Úzkych, oblo širokých či pravouhlých korýtok. Ich drevenú rúčku dlaň pohodlne objíme. Postačí ľahké pritlačenie a žľabok odkrýva z linolea prúžok vybraného materiálu.

Suchá ihla: je umelecká grafická technika tlače z hĺbky známa už v 17. stor. Vyznačuje sa mäkkými líniami, malebnými tónmi plôch vytvorenými rytím grafickej ihly do mäkkej kovovej dosky.

- Uveďte príklady grafických technik pri navrhovaní jednoduchej tlačoviny
- Zhodnoťte ekonomické výhody a nevýhody jednotlivých grafických techník
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.