referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Laboratórne cvičenie z chémie - Základné laboratórne metódy
Dátum pridania: 07.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janka68
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 382
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Názov: Základné laboratórne metódy


Úloha č.1: Horenie látok

Pomôcky: skúmavka, stojan, krížová svorka, držiak, varič

Chemikálie: síra, medený drôtik

Postup: Do skúmavky vložíme trošku kryštalickej síry. Skúmavku v držiaku zahrievame nad varičom, až začne vrieť. Do skúmavky s parami síry vložíme medený drôtik a pozorujeme zmeny.


Pozorovanie a záver: Pozorovali sme, že síra po zahriatí zmenila skupenstvo - skvapalnela (predtým žltá). Ďalej sme do nej vložili medený drôtik a uskutočnila sa ďalšia zmena, žltý medený drôtik zčernel. To je chemická reakcia medzi meďou a sírou. Túto chemickú premenu môžeme zapísať aj chemickým vzorcom:

Cu + S ––> CuS
červená + žltá ––> čierna


Úloha č. 2: Rozpustnosť látok

Pomôcky: skúmavky, stojan na skúmavky

Chemikálie: cukor, soľ, naftalén, voda, lieh

Postup: Do dvoch skúmaviek pripravíme vzorku cukru, do ďalších dvoch soli a do ďalších dvoch naftalén. Do 1., 3. a 5. skúmavky nalejeme 5 cm³ vody a do 2., 4. a 6. 5 cm³ liehu. Skúmavky pretrepeme a pozorujeme zmeny.


Pozorovanie a záver: Vo vode sa rozpustil len cukor a soľ, kyselina palmitová, ktorá nám nahradila naftalén sa vo vode nerozpustila. V liehu sa nerozpustila ani jedna z pozorovaných látok.


Úloha č.3: Rozlíšenie vodovodnej, minerálnej a destilovanej vody

Pomôcky: kadičky, odmerný valec, hodinové sklíčka, varič

Chemikálie: vodovodná, destilovaná a minerálna voda

Postup: Na hodinové sklíčko nalejeme 5 cm³ vody a položíme ho na vodný kúpeľ, ktorý zahrievame na variči. Po odparení vody zo sklíčka ho ešte chvíľu zahrievame, aby vyschlo. Pozorujeme odparky po vodovodnej, destilovanej a minerálnej vode.


Pozorovanie a záver: Pozorovali sme, aké sú rozdiely v odparkoch vo vodovodnej, minerálnej a destilovanej vode. Po destilovanej vode sa na hodinovom sklíčku neobjavil žiaden zvyšok, čiže destilovaná voda je najčistejšia. Vo vodovodnej vode boli odparky len trochu viditeľné, z čoho vyplýva, že vodovodná voda nie je najčistejšia. Minerálna voda nám zanechala na hodinovom sklíčku najviditeľnejšie zvyšky, teda sa v nej nachádza najviac iných látok ( minerálov).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.