referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Streda, 19. januára 2022
Zaujímavosti o referátoch
Chémia Stanovenie neutralizačných kapacít
Dátum pridania: 10.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mojtinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Úloha: Stanovte kyselinovú a zásadovú kapacitu dodaných vzoriek vody vizuálnou titráciou a určte obsah voľného oxidu uhličitého ako aj obsah uhličitanov a hydrogenuhličitanov.

Chemikálie: HCl (0,1 mol .l-1), NaOH (0,1 mol.l-1), fenolftaleín, metyloranž
Pomôcky: titračné banky, pipety, byrety, pH meter.
Teória: Neutralizačná kapacita kvantitatívne vyjadruje všeobecnú vlastnosť všetkých druhov vôd viazať vodíkové, či hydroxidové ióny. Jedná sa o spotrebu silnej jednosýtnej zásady (ZNK- zásadová neutralizačná kapacita) alebo silnej jednosýtnej kyseliny (KNK- kyselinová neutralizačná kapacita) pri titrácii vody do určitej hodnoty pH, ktorá sa volí podľa druhu analyzovanej vody a podľa účelu, pre ktorý sa analýza robí. V analytickej chémii prírodných, úžitkových a pitných vôd sa obvykle stanovujú tieto neutralizačné kapacity:
 zásadová neutralizačná kapacita do pH 4,5 – ZNK4,5
 zásadová neutralizačná kapacita do pH 8,3 – ZNK8,3
 kyselinová neutralizačná kapacita do pH 8,3 – KNK8,3
 kyselinová neutralizačná kapacita do pH 4,5 – KNK4,5
Pri odpadových vodách má z technologického hľadiska najväčší význam stanovenie neutralizačnej kapacity do pH7 alebo iného v okolí neutrálneho bodu.
Postup: Pri stanovení KNK4,5 (celkovej alkality) sme do titračnej banky odpipetovali 100ml vzorky vody. Pridali sme 3 kvapky metyloranže a titrovali sme odmerným roztokom 0,1M HCl zo žltej do cibuľovej farby.
Pri stanovení KNK8,3 (zjavnej alkality) sme do titračnej banky odpipetovali 100ml vzorky vody. Pridali sme 2 kvapky fenolftaleínu a titrovali sme odmerným roztokom0,1M HCl do odfarbenia indikátora.
Pri stanovení ZNK4,5 (zjavnej acidity) sme do titračnej banky odpipetovali 100ml vzorky vody. Pridali sme 2 kvapky metyloranže a titrovali mse odmerným roztokom 0,1M NaOH z ružovej cez cibuľovú do žltej farby.
Pri stanovení ZNK8,3 (celkovej acidity) sme do titračnej banky odpipetovali 100ml vzorky vody. Pridali sme 3 kvapky fenolftaleínu. Keď roztok zostal bezfarebný titrovali sme 0,1M NaOH za opatrného miešania do slaboružového zafarbennia roztoku.
Spracovanie výsledkov: Kyselinové kapacity v mmol.l-1 vyjadrené cez mólovú koncentráciu silnej jednosýtnej kyseliny potrebnej na dosiahnutie pH 4,5 a 8,3 sa vypočítajú podľa vyťahov:

c(H+) = m = Ve.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.