referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Krovinorezy
Dátum pridania: 10.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: M17
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 428
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Krovinorezy firmy
GR 50
GR 41
GR 2036
Krovinorez je zariadenie, ktoré veľmi uľahčilo prácu človeku pri vykonávaní rôznych úloh ,ktoré predtým vykonával ručne a znamenali preň často zdĺhavý a úmorný spôsob plnenia práce. Krovinorez prešiel dlhým procesom zdokonaľovania sa, čo sa prejavilo na jeho rôznych podobách až do dnešných čias. Využíva sa na úpravu parkov a záhrad, okolia cestnej i železničnej komunikácie, na obnovu a úpravu poľovníckych chodníkov a okolia rôznych poľovníckych zariadení, na vyžínanie buriny z okolia malých stromčekov, pri vyrezávaní krov a menších stromov do priemeru 15cm a našiel si uplatnenie aj pri plnení mnohých ďalších úloh. Firma JONSERED sa snaží čo najviac priblížiť k potrebám užívateľa, nezabúda však ani na životné prostredie, čoho dôkazom je nová technológia motorov, ktorá sa volá PURE POVER alebo „čistá sila“. Pomocou tejto technológie sa podarilo znížiť množstvo škodlivých uhľovodíkov a oxidov dusíka vo výfukových plynoch na hladinu, ktorá leží o celých 40% nižšie než vyžaduje tvrdá kalifornská norma CARB 95.

S týmto zariadením môžeme vykonávať viacero činností:
-vyžínať – na vyžínanie sa používajú vyžínacie kotúče- 4-zubové alebo 8-zubové a žacie hlavy v ktorých je namotaný silon a ten určitou časťou presahuje až za okraj hlavice a točivým pohybom hlavice sa roztočí.
Používajú sa na ničenie buriny ,kedy ju „odtrhnú“ a zvyšná časť buriny si nedokáže udržať potrebnú vlhkosť, dochádza u nej k nadmernému výparu v dôsledku rozstrapkanej zvyšnej časti rastliny a rastlina vysychá.
-kosiť –na tieto účely sa používajú 3 a 4-zubové oceľové trávne nože
-odstraňovať nežiadúce dreviny –používajú sa pílové kotúče rôzneho tvaru a s rôznym počtom zubov, ktoré sa vkladajú medzi dve príruby hlavice a zatiahnú sa maticou, ktorá má opačný závit. S týmito kotúčmi môžeme rezať kry a strom až do priemeru 15cm.

Časti krovinoreza – všeobecná charakteristika
1, motorická časť
2, nosná rúra
3, uhlový prevod
4, pracovná hlavica
5, ochranný kryt
6, rukoväte
7, závesné zariadenie

1, Motorická časť
-motor- používajú sa výkonné vysokootáčkové dvoj-taktné zážihové vzduchom chladené motory. Maximálne otáčky dosahujú 11 000 – 12 000 ot./min
-nádrž na palivo- jej veľkosť je 0.5 l a plní sa vždy zmesou benzínu a oleja v stanovenom pomere.
Benzín- používa sa bezolovnatý, alebo kvalitný olovnatý benzín. Najnižšie doporučené oktánové číslo je 90.
Olej- pre najlepšie výsledky by sa mal používať motorový olej Jonsered.

Tabuľka miešacieho pomeru 1:50(2%)
Benzín Špeciál (l)Olej JONSERED (l)
5 0.1
10 0.2
20 0.4

-karburátor- karburátor ovláda rýchlosť motora pomocou klapiek. V karburátore sa mieša vzduch a palivo. Zmes paliva a vzduchu je nastaviteľná. Pre ýhodné využitie maximálneho výkonu motora musí byť správne nastavený. Nastavenie karburátora znamená, že motor je prispôsobený miestnym podmienkam, napr. podnebným, nadmorskej výške, benzínu a vlhkosti vzduchu. Karburátor je vybavený troma možnosťami nastavenia : L- skrutka pre nízke otáčky, H- skrutka pre vysoké otáčky, T- skrutka pre nastavenie voľnobežných otáčok. Základné nastavenie sa môže pohybovať medzi H- 1 až 1 ¼ otáčky, L – 1 až ¼ otáčky.
-výfuk- jeho úlohou je odvádzať škodlivé plyny z hlavy valca. Jeho nutnou súčasťou je aj tlmič výfuku. Je konštruovaný tak, aby prepúšťal čo možno najnižšiu hladinu hluku a aby odvádzal výfukové plyny motora smerom od obsluhy. Výfukové plyny sú horúce a môžu obsahovať iskry, ktoré by mohli spôsobiť požiar. Na územiach s horúcimi a suchými klimatickými podmienkami existuje nebezpečenstvo požiaru, preto sú tlmiče týchto krovinorezov vybavené účinným lapačom iskier(husté
sitko), ktorý zabezpečuje bezpečnú prevádzku bez hrozby vzniku požiaru.
-chladiaci systém- v dôsledku veľkých tlakov a teplôt vznikajúcich pri chode motora sa motor zahrieva. Na udržiavanie čo najnižšej prevádzkovej teploty, aby nedošlo k poškodeniu motora tzv. zadretiu, je motor vybavený chladiacim systémom, ktorý sa skladá z týchto častí:
1, usmerňovač vzduchu na jednotke štartéra
2, lopatky ventilátora
3, chladiace rebrá na valci
4,kryt valca
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.