referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Drevo
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 999z
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 398
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Pri porovnaní akéhokoľvek dotyku predmetu z dreva, s dotykom z kovu, hliny alebo kameňa je drevo stále teplé, akoby žilo aj po dňoch, kedy už bolo zužitkované.

Dobrodenie dreva nás sprevádza po celý život. Človek odpočíval v drevenej kolíske hneď po narodení, z dreva je posteľ, stôl, stoličky, ktoré mu denne slúžia počas celého života a z dreva bude i jeho schránka na mieste večného odpočinku.

V súčasnej dobe, v ktorej sa opäť snažíme o materiálovú a výrazovú čistotu výtvarného prejavu, objavuje sa v tvorivej praxi požiadavka poctivého remesla so všetkou jeho tradičnou cnosťou, čo je predpokladom skutočného majstrovstva. Keby som sa neusiloval dosiahnuť profesionalitu v remeselných prácach s drevom, môže sa i tak moja činnosť stať predmetom dobrej zábavy, zdrojom mnohých potešení a radostí. Ak tvoríme niečo krásne, máme pri tom pocit hlbokého vnútorného uspokojenia. Pri činorodej práci, ktorá vedie k tvorivej zručnosti, otvára sa človeku akoby nový svet.

Vďaka svojím unikátnym vlastnostiam je drevo aj v súčasnej dobe nenahraditeľným materiálom využívaným v najrôznejších oblastiach života človeka. Jeho krása a pôvab spojené s fantáziou, zručnosťou, umeleckým majstrovstvom vedia v dnešnej dobe počítačov a vyspelej techniky potešiť a priniesť radosť aj mladému modernému človeku.

Poskytuje osobitné možnosti výrazu. Vnáša do domácností teplo a neoceniteľnú útulnosť. Dovoľujem si podotknúť, že je neoddeliteľnou súčasťou života nášho a našich predkov. Tým, že je drevo najdostupnejšou surovinou využívame ho takmer všade aj dnes. Drevospracujúci priemysel využíva napr. nábytkový priemysel, vyrába sa papier, veci každodennej potreby, šperky, knihy, v minulosti lode, prvé automobily a lietadlá. S istotou môžem tiež povedať, že aj v súčasnosti je drevársky priemysel veľmi populárny. Vyrábajú sa z neho veci potrebné i menej potrebné. Má všestranné využitie vďaka svojim vynikajúcim konštrukčným estetickým a iným kvalitám.

Zaujímavosťou je, že napríklad mesto budované na vode, akým sú Benátky, majú základy nie z kameňa ale z dreva. Dubové drevo má svoje kvality pretože je veľmi tvrdé a vo vode sa stáva ešte pevnejším. Hovoríme o takzvanom čiernom dube z ktorého sa zhotovujú konštrukcie pilotov mostov. Do typickej slovenskej kultúry tiež neodmysliteľne patria už dnes historické drevostavby. Turistickým ruchom sú vyhľadávané múzeá a skanzeny napríklad vo Vlkolínci, Čičmanoch a na Kysuciach, ktoré sú zvláštnosťou pre zahraničných turistov. Navštívil som múzeum Oravskej dediny a dozvedel som sa trošku viac o živote v minulosti. Bolo pravdou kedysi, že Slováci boli národom mierumilovným, pokorným a jednoduchým.

Krásna panoráma rannej hmly nad dedinkou v ktorej, akoby niekto žil dýcha skutočným životom. Súčasťou kresťanskej kultúry sa presadzovali aj myšlienky pokory a to najmä v období románskom a v období gotiky. Vtedy sa začali stavať kostolíky. Kamenný kostolík alebo kostol si mohli dovoliť postaviť bohatšie mestá, pretože vyberali mýto z obchodu a komunikácií v dedinkách a lazoch (raloch, či kopaniciach) bol život jednoduchší a stavali sa kostolíky drevené, o nič menej hodnotné.
Často boli zhotovované a prestavované bez jediného kovového klinca. Čo dokáže poskladať len skutočný majster a môžem smelo tvrdiť, že na Slovensku žilo aj žije veľa šikovných ľudí.

V okolí môjho rodného mesta Žilina je niekoľko takýchto veľkolepých stavieb ako napr. kostol v dedinke Trnové pri Žiline alebo drevený kostol v Závodí, ktorý je v súčasnosti veľmi vyhľadávaný pre svoj romantický vzhľad u mladomanželských párov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Techniky výtvarného umenia, Techniky umeleckej grafiky, 7 a 37 divov sveta, Za siedmimi divmi sveta, Dejiny umenia a Umelecko-remeselné spracúvanie dreva, Starožitný nábytok (údržba a opravy)
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Drevo SOŠ 2.9415 2511 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.