referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
SOČ (aktívny pohyb)
Dátum pridania: 31.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: athletka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 015
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 

Osnova:

1. Úvod
2. Metodika práce
3. Šport a zdravie
3.1. Telesná aktivita
3.2. Nedostatok pohybu
3.3. Obezita
3.4. Anketa + graf
4. Záver
5. Použitá literatúra resp. bibliografia
6. Príloha

1. ÚVOD

Myslím, že nikoho neprekvapil pohľad na prvú stranu a na nej napísané meno a téma. Každý kto chytí do rúk týchto pár papierov pochopí, že téma šport a aktívny pohyb je mi veľmi blízka a že som to písala naozaj úprimne, zo snahou pomôcť každému, čo aspoň nazrie do tohto zväzku. Naozaj ma zaujíma všetko, čo sa deje okolo športu a v budúcnosti by som chcela napísať aj nejakú knihu, čo sa týka športových aktivít, regenerovania, stravovania atď. Ale to až keď budem mať dostatočne veľa informácií a skúseností. Ale aby som neodbočovala od témy.... Myslím, že problémy, ktoré rozoberám vo vnútri, sa týkajú každého z nás bez ohľadu na vek, pohlavie a ostatné. Každý by sa mal seriózne zamyslieť nad štýlom svojho života. Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že žijeme v uponáhľanej dobe, v ktorej človek nemyslí v prvom rade na seba a na svoje zdravie, ale na prácu, školu atď. a nevie (alebo nemá čas) si oddýchnuť. Preto, keď začnete čítať moju prácu, snažte sa zobrať si z nej čo najviac. Je to len pre vaše dobro...

2. METODIKA PRÁCE

Čo som urobila aby som napísala túto prácu? Fakt dobrá otázka. Určite som si nesadla za počítač, neklikla na ikonu internet a nezadala stránky google.sk, referaty.sk a ani wikipedia.sk. Táto práca znamená hodiny presedené nad knihami o výchove v športe, športových aktivitách, zdravý v odvetví športu, športovými časopismi atď. Mnoho prelistovaných strán, prečítaných odsekov, názorov svetoznámych športovcov na zdravie pri vrcholových výkonoch. Dokonca som sa dostala aj ku knihám ešte zo socializmu. Bolo ťažké vybrať si z toľkých materiálov a ešte k tomu, keď je práca ohraničená počtom strán. Fakt je ten, že by som toho našla veľké množstvo na internete, ale rozhodla som sa ísť touto cestou.

3. ŠPORT A ZDRAVIE

Prečo práve šport a zdravie? „Šport je krásny tým, že dáva človeku možnosť zvíťaziť predovšetkým sám nad sebou, nad svojimi slabosťami, chybami, nedostatkom sebadôvery“ (S. Bubka).

3.1. TELESNÁ AKTIVITA

Skúsenosť i vedecké výskumy stále presvedčivejšie určujú a signalizujú hodnoty športu, najmä jeho všestrannú afinitu k zdraviu. Zdravie je nezastupiteľné a v rebríčku dlhodobých subjektívnych ľudských hodnôt na prvom mieste. Zdravie a krása, práca a odpočinok sú východiskové hodnoty človeka, z ktorých sa môžu odvíjať ďalšie. Vo vedomí populácie sa čoraz viac objavuje a upevňuje názor, že všetky významné a efektívne činnosti človeka, sa aktuálne spájajú s jeho telesným a duševným zdravím. Vedci majú súhlasný názor, že pravidelná pohybová aktivita môže:

  • oddialiť zhoršenie stavu organizmu vplyvom veku a nečinnosti,
  • obmedziť pravdepodobnosť nadváhy,
  • zlepšiť činnosť srdca, dýchania a svalov.

Teda, aj keď sa nechcem stať ozajstným športovcom, pravidelná aktivita je dôležitá pre celkové zdravie. Dnes to čoraz viac ľudí uznáva a pestujú čoraz viac sa rozširujúce druhy športov. V závislosti od športu, ktorému dávam prednosť vo väčšej či menšej miere, potrebujem rýchlosť, vytrvalosť, silu a obratnosť. Tieto základné pohybové schopnosti poznali už naši predkovia, lovci a zberači plodov, ktorí potrebovali vytrvalosť, aby zvládli veľké vzdialenosti pri hľadaní potravy. Potrebovali byť schopní bežať rýchlo a na krátku vzdialenosť, aby dohonili svoju korisť, alebo ak sa veci zvrtli nepriaznivo, aby sami neboli chytení a nestali sa korisťou. Sila a obratnosť boli potrebné aj na stavanie úkrytov a na vlastnú ochranu pred nepriateľmi. Dnes sa tieto isté schopnosti ešte stále preverujú, ale na športovom poli. V priebehu času, vďaka lepšej technológii a spôsobu tréningu, človek tieto schopnosti prispôsobil a zlepšil.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: MACÁK I.: Šport a my. Šport – Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.