referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Stredoškolská odborná činnosť - SOČ - Frida Kahlo
Dátum pridania: 27.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Larissa5
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 196
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 40s
Pomalé čítanie: 23m 30s
 
1. Úvod

Frida Kahlo patrila k najzaujímavejším osobnostiam dvadsiateho storočia. Jej životný príbeh plný utrpenia a lásky fascinuje ľudí dodnes a stal sa námetom pre napísanie kníh, ktoré boli neskôr sfilmované. Frida Kahlo prežila búrlivý život, škandálne milostné vzťahy aj fatálnu lásku s manželom Diegom Riverom. Muži aj ženy ju kvôli jej kontroverznosti, extravagancii a kráse milovali aj nenávideli. Do dejín sa zapísala nie len ako skvelá umelkyňa, ale aj ako sexuálna a politická revolucionárka s horkou južanskou krvou.

Pri výbere témy mojej seminárnej práce som dlho uvažovala nad tým, koho si zvoliť. Chcela som písať o osobe, kvôli ktorej sa ludia aj po mnohých rokoch zaujímajú o to, čo vo svojim živote dokázala, zažila, urobila. Meno Frida Kahlo vyvoláva a v dnešnej dobe rôzne pocity. Jedni ju obdivujú, iní odcudzujú. Preto sa pokúsim bližšie priblížiť čitateľom jej život, maliarsku tvorbu a opísať najdôležitejšie momenty v jej živote, vďaka ktorým sa Frida stala slávnou osobnosťou. Za cieľ mojej práce som si zvolila dozvedieť sa o Fride čo najviac informácií a zistiť dôvody, kvôli ktorým si Fridine obrazy také známe.


2. Metodika práce

Skôr ako som začala písať svoju prácu pokúsila som sa zozbierať čo najviac informácií o Fride. Najprv som navštívila knižnicu a vypožičala som si všetky knihy, v ktorých sa o tejto maliarke písalo. Potom som si ich preštudovala a zapísala si strany, ktoré som pokladala za dôležité. Vyhľadala som si na internete aj iné informácie a zaujímavosti, ktoré som v knihách nenašla, aby som potom mohla postupne zhromažďovať tie najdôležitejšie informácie. Keďže sa všetky údaje z kníh nezhodovali z internetom, radšej som sa priklonila k tým, ktoré som zistila z kníh. Zozbierala som si všeobecné údaje, potom som pristúpila postupne k jednotlivým z nich, snažila som sa ich rozobrať. Tie som potom zhrnula v mojej práci.


3. Životopis

3.1 Detstvo

Frida sa narodila ako Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderon 6. júla 1907 v Modrom dome v Coyacane v Mexiku. Jej otec Guillermo (Wilhelm) Kahlo, syn maďarských židov pochádzajúcich z nemeckého Baden-Badenu, emigroval do Mexika v roku 1899. Čoskoro sa tu stal známym fotografom a oženil sa s Matildou Calderon, Mexičankou s indiánskymi a španielskymi koreňmi,
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: JANDA, Ludek: Intímny autoportrét. Praha: Labyrint 2003. 226 s., KETTENMANNOVÁ, Andrea: Kahlo. Praha: Labyrint 2006. 96 s., HERRERA, Hayden: Frida Kahlo. Mosel: Schirmer 2006. 272 s., COLLE, Marie: Mexikanische Feste: Die Fiestas der Frida Kahlo.Amazon 2005. 224 s., SALBER, Linda: Frida Kahlo. Amazon 2004. 157 s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.