referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
SOČ Škótsko
Dátum pridania: 29.01.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: FricPeter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 389
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 

1. Úvod

Túto prácu som si vybral preto lebo v Škótsku som strávil najlepší rok môjho života. A touto prácou by som chcel vytvoriť obraz o Škótsku ľuďom ktorý o ňom skoro nič nevedia.

2. Obyvateľstvo

Keď sa povie Škót tak každý si predstaví malého a ryšavého človeka v sukni, lenže to sa každý mýli. Oni nie sú malý a ryšavý. To si ich každý mýli s Írmi, to oni sú malý a ryšavý. Škóti sú úplne normálna ako mi. To čo sa o nich hovorí že sú lakomí a nespoločenský tak to nie je pravda, sú presne praví opak. Kde môžu tak tam pomôžu a sú veľmi spoločenský a komunykatývny. Tiež sa radi zabávajú. Ale to čo vie málo ľudí zo zahraničia je že neznášajú Angličanov. V Škótsku si nikto nemusí platiť štátnu školu iba Angličania. A taktiež nemajú radi Anglickú kráľovnú. Veľmi radi by sa od Anglicka oddelili lenže nemôžu pretože celá ekonomika sa nachádza v Anglicku. Škótsko má okolo 5 mil. obyvateľov a z toho 4.5 mil. býva v mestách. Vo svete žije viac ako 10 miliónov Škótov, ktorí sa hlásia k svojmu pôvodu. Najviac ich je v Kanade, Austrálii a USA. V podstate každý človek, ktorého priezvisko sa začína typickým "Mac" alebo "Mc" (čo je v preklade "syn", napr. McGregor - syn Gregora) má svoj pôvod v Škótsku.

7. Kilt a Gajdy

Kilt (obr.č.7) je kockovaná sukňa, a je to ich národný oblek. Teraz je viac ako 1000 druhov Kiltov . V stredoveku sa nimi odlišovali rody rôznych klanov. Najznámejšie škótske klany sú: Armstrong, Royal Stewart, Scott, Mackay, Crawford, Boyd, Maclean, Mackenzie, Wallace, Douglas, Mackintosh, Campbell, Macleod, Bruce, Grant, Elliot, Macalister, Buchanan, Murray, Gordon, Graham, Innes, Macdonald. Je ich viac ako tisíc, ale toto sú tie najhlavnejšie a najznámejšie. Tam záleží od všetkého. Od toho akej farby je, aké ma hrubé čiary a koľko ma kociek a akej veľkosti. Ale teraz nájde aj Kilt bez kociek a čiar napr. iba čisto čierny. Škóti majú v školách rovnošatu a niektoré školy vyžadujú tento Kilt. Človek očakáva že keď navštívi Škótsko tak tam uvidí ľudí iba v Kilte, lenže to sa mýli tak to už zaniklo tiež ako u nás kroj. Dá sa to vidieť len na nejakých podujatiach, alebo keď si niekto chce privyrobyť a krá na ulici v sukni na gajdách.
Gajdy, to je národný hudobný inštrument. Ak chce niekto hrať na gajdy tak musí mať silné a dobré pľúca lebo tento nástroj vyžaduje strašne silné fúkanie na naplnenie vaku. Gajdy sa vyrábajú z kozy.

4. Školstvo

Škóti majú zavedenú rovnošatu do škôl. Majú iný školský systém než mi. Základnú školu začínajú tak ako mi v 6 rokoch lenže ju končia v 11 a idú na strenú školu. Nemajú rozdelené stredne školy tak ako mi na strojársku, stavebnú, .... ale majú všetky rovnaké. Neučia sa 12 predmetov tak ako mi ale oni si vyberú iba 4 alebo 5 predmetov a tie sa učia celý rok, potom už záleží len na nich či si tie isté predmety vyberú aj ďalší rok alebo nie. A strednú školu ukončia keď majú 17 a 18 rokov. V triedach nie je nič také ako u nás, neskúša sa a dokonca oni ani nemajú tabule ako mi. Učiteľ má v triede počítač a elektrickú tabuľu. Žiaci si nepíšu žiadne poznámky ale dostanú všetko prefotené a spracované na papieri od učiteľa. Učiteľovi stačí 3 až 5 známok za celý rok a keď žiakovi nevychádza 5 tak je pripustený ku koncoročným skúškam. Koncoročný test sa píše z celého roka v triede a do jednej triedy prídu 4 ľudia z ministerstva školstva dávať pozor. Na akú známku žiak napíše tak takú má na vysvedčení. A potom niektorý idú na vysokú školu ale väčšina žiakov ide po strednej do roboty.

5. Šport

Škótskym národným športom je ragby, kriket (obr.č.8) a golf. Škóti majú radi šport hlavne futbal a ragby. Keď sa hrá jeden z týchto športov tak každá krčma a bar je preplnený. Ale z takých starších národných hier zo stredoveku je napríklad hod kladou. V Škótsku nespočetné množstvo ragbyových, futbalových a golfových ihrísk. Hovorí sa že golf to je hra pre bohatých, lenže v Škótsku to tak nie je. Tam si môže zahrať golf skoro každý.

6. Škótsko

O Škótsku si každý myslí že tam slnko nesvieti a že tam je len hmla a dážď. Lenže to nie je pravda, Škótsko má taktiež pekné dni ako aj mi. Škótska krajina je nádherná, najkrajšia je hlavne na severe Škótska. Najnavštevovanejšie miesta v Škótsku sú napríklad ostrovy Hybridy, Orkneje, Shetland. Škótsko sa skladá zo 787 ostrovov. Taktiež známe miesto je jazero Loch Ness na ktoré sa viaže príhoda o oblude zvanej Lochnesska príšera. Loch znamená jazero. Loch Ness je dlhé 100 km a hlboké 260 m. Keď je človek mimo mesta tak môže všade vidieť ovce. Škótom sa podarilo ako prvým naklonovať ovcu. Taktiež turisti radi navštevujú hlavné mesto Škótska Edinburgh. Skoro celé Škótsko je chránená oblasť čiže sa tam skoro vôbec nič nestavia. Rozlohou je menšie ako Česká republika. Zo severu na juh je dlhé 275 km a široké 248 km vo svojom najširšom bode. Škótsko má okolo 5 mil. obyvateľov a z toho 4.5 mil. býva v mestách. Vo svete žije viac ako 10 miliónov Škótov, ktorí sa hlásia k svojmu pôvodu. Najviac ich je v Kanade, Austrálii a USA. V podstate každý človek, ktorého priezvisko sa začína typickým "Mac" alebo "Mc" (čo je v preklade "syn", napr. McGregor - syn Gregora) má svoj pôvod v Škótsku. Najvyšší vrch Škótska a zároveň celej Veľkej Británie je Ben Nevis, má 1344 m. Oficiálnym jazykom je Angličtina, aj keď asi 1% ľudí (zhruba 50 tisíc) hovorí aj jazykom "Gaelic" (galština), hlavne na severozápade Škótska a na priľahlých ostrovoch. Škótsko je veľmi známe pre svoj hornatý terén (má najvyššie kopce v celej Veľkej Británii), nádhernú prírodu, svoje jazerá (lochs), typickú kultúru, tradície a národnú hrdosť.

3. História Škótska

Územie dnešného Škótska začolo byť osídľované asi pred 11 000 rokmi a to v Dobe ľadovej. Neskor to boli Rímania, ktorý osídlili túto nádhernú krajinu a nazvali ju Kaledónia. Z tohto obdobia pochádzajú aj prvé písomné zmienky. Rýmskej ríši sa však nikdy nepodarilo dobiť toto územie a to vďaka silnému odporu barbarských kmeňov. V roku 843 si dalriadský kráľ podmanil Ríšu Piktov a založil kráľovstvo Alba, ktoré bolo predchodcom Škótskeho kráľovstva. V druhej polovici 11 storočia za vlády velekráľa Malcolma III. došlo v Škótsku k významným zmenám. V škótsku boli zavedené zákony a zvyky prevzaté z Anglicka.
Po vzniku Anglického kráľovstva sa Škótsko dostalo pod zvyšujúci sa Anglický tlak a tak viedlo dlhé a vyčerpávajuce boje, ktoré mali len jeden účel ... samostatnosť Škótska.
V 14 storočí sa objavil šlahtic z Lanakshiru Wiliam Wallace, ktorý sa postavil Anglickému panovníkovy Edwardovi I. Burcoval Škotsky ľud a podarilo sa mu dobiť Anglické mesto York. V lete, 1305 bol Wiliam Wallace zradený Škotským šľachticom. Previezli ho do Londýna, kde bol obvinený z velezrady a drastický popravený.
V jeho šlapajách pokračoval Robert Bruce, ktorý bol ďalšov významnou osobnosťou Škótskej histórie. V roku 1314 Robert de Bruce poráža anglickú armádu vedenú Eduardom II v bitke pri Bannuckburnu a potvrdzuje Škótsku slobodu.
V roku 1707 vzniká Kráľovstvo Veľkej Británie a v roku 1801 sa Škótsko stáva členským štátom Spojeného Kráľovstva Veľkej Británie a Seveného Írska.

8. História a druhy whisky

Slovo „whisky“ je odvodené od gaelského výrazu uisge beatha, čo znamená živá voda. Ekvivalenty tohoto slova nachádzame i v iných jazykoch, vrátane latinského aqua vitae či francúzskeho eau de vie. Slovo uisge sa postupne zmenilo na usky a nakonec na whisky.
Najstaršia zmienka o whisky siaha do pozdného stredoveku. Účty škotského kancelára pokladu z roku 1494 obsahujú položku „…..osem bollov sladu pre mnícha Johna Cora, aby mohol vyrobiť aqua vitae. Začiatkom 16. storočia sa whisky stáva kráľovským nápojom a dostáva sa mu veľkorysej podpory. Domovom whisky je škótská Vysočina, teda Highlands. Je to pomerne odľahlá, málo obývaná a obtiažne prístupná oblasť. Výroba whisky bola skoro zaťažená daňami. Veľké obdobie ilegálneho pálenia a pašovania whisky začalo po roku 1713, keď sa britský parlament rozhodol v Škótsku vyberať časť daní z dovážaného anglického sladu. Tým bolo paradoxne zaručené, že ilegálne pálená whisky bude mať tú najvyššiu kvalitu, pretože legálni výrobcovia používali vysoký podiel obilia, aby dane zo sladu obmedzili na minimum. A tak sa Vysočina vďaka svojim odľahlým údoliam a neprístupným strániam stala ideálnou oblasťou pre tajnú výrobu whisky. Aź v roku 1823 sa znížilo neúmerné daňové zaťaženie výrobcov a legálne pálenie sa tak stalo rozumnou príležitosťou k podnikaniu.
Základné druhy whisky
Sladová whisky – vyrába sa výlučne zo sladovaného jačmeňa s použitím kotlíkovej destilácie, jedná sa o pôvodný destilačný proces Sudová sladová whisky (Vatted Malt Whisky) - miešaná whisky z dvoch či viac sladových whisky – z dvoch či viacerých paliarni.Čistá sladová whisky (Single Malt Whisky) - vzniká v určitej paliarni. Je to nadriadený termín termínu sladová whisky (môže znamenať i miešanú whisky z dvoch, či viac sladových whisky – tzv. sudová sladová whisky).Sladová whisky z jednej várky (Single Cask Malt alebo Single Barrel) - Pochádza z jedného vybraného konkrétneho suda.Obilná whisky – vyrába sa zo sladovaného a nesladovaného jačmeňa a kukurice, a to kontinuálnym spôsobom v patentnom Coffeyovom destilačnom zariadeníMiešaná whisky – kombinácia whisky z rôznych paliarni, a to tak sladovej, ako i obilnej. Miešaná whisky je čo do objemu zďaleka najpredávanejšou škótskou na svete. Cieľom miešania je vyrobiť whisky určitého a osobitného charakteru. Jednotlivé whisky pre miešanie musia byť vybrané tak, aby sa doplňovali a navzájom zvýrazňovali. Po miešaní sa whisky vracaju späť do suda a nechá sa pred plnením do fliaš "oženiť".

9. Hrady

Najnavštevovanejšie hrady.
Edinburský hrad
Najväčšia turistická atrakcia, ktorú si môže turista vychutnať za pár libier, bola postavená na vyhasnutom vulkáne. Pri pohľade na jeho polohu vám je okamžite jasné, ako strategicky si ju Škóti v dávnej minulosti vybrali. Od prvého storočia slúžil hrad aj ako mestská pevnosť. Keď ešte nebolo Škótsko pod nadvládou Anglicka, sídlili tu králi. Od roku 1603, keď sa škótsky kráľ Jakub VI. stal anglickým kráľom Jakubom I., tu vládne rovnaký panovník ako Anglicku a Walesu. Dnes uchovávajú na hrade škótsku korunu, ale tiež Mons Meg, čiže mohutný kanón z 15. storočia. Originál je síce starostlivo ukrytý, ale jeho kópiu si môžete pozrieť na jednom z nádvorí. Kráľ Jakub II. dostal delo jako darček. Išlo vtedy o posledný výkrik techniky. Delo dokázalo vystreliť štvrťtonový kameň do vzdialenosti takmer štyroch kilometrov. Nevýhodou dela bola však jeho nemotornosť – váži šesť ton, takže sa v prípade potreby v podstate nedalo presúvať z miesta na miesto. (obr.č.1)
Urquhart Castle
Hrad sa nachádza blízko jazera Loch Ness pozdĺž cesty A82, medzi mestami Fort William a Inverness. Najbližšou dedinou je Drumnadrochit. Napriek tomu, že dnes je hrad iba ruinou, svojho času to bola jedna z najväčších baštových pevností v stredovekom Škótsku. Zrúcanina vyzerá pri jazere Loch Ness veľmi pôsobivo. Výskum ukázal, že hrad pochádza zo 6. storočia, historické pramene sa však zmieňujú o jeho existencii až od začiatku 13. st. Vtedy hrad patril rodine Durwardovcov, ktorí ho pravdepodobne dali postaviť. Koncom 13. st. hrad dobyl anglický kráľ Edward I. Neskôr na ňom prebývali a zmocňovali sa ho rôzni šľachtici. Hrad bol výrazne poškodený v r. 1692, keď slúžil ako úkryt pred útokmi jacobitských vojsk. Keďže sa nestal jacobitskou pevnosťou, nebol opravený a do dnešných čias zostal ruinou. (obr.č.2)
Stirling castle (obr.č.3)
Linlithgow castle (obr.č.4)
Culzean castle (obr.č.5)
Drumlanrig castle (obr.č.6)

10. Záver

Dúfam že som vám milý čitatelia priblížil aspoň trochu škótov a Škótsko. Ako nádhernú krajinu s veľa možnosťami. A za toto moje poznanie predovšetkým ďakujem mojím rodičom že mi tento super rok dovolili a zafinancovali.

11. Zoznam Literatúry

Informácie som čerpal zo svojich poznatkov a z internetu z webovej stránky www.google.sk

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.