referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Heslá z praveku (L-Z)
Dátum pridania: 04.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wyrm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 838
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 31m 50s
Pomalé čítanie: 47m 45s
 
Lascaux – jaskyňa s dokladmi paleolitického umenia pri Montignacu v údolí Vesery 24 km od Les Eyzies – de – Tayac, department Dordogne, Francúzsko. Jej história má podobné črty s Altamirou. Vchod do jaskyne odkryli roku 1940 štyria mladíci. V Lascaux sa našiel dosiaľ najveľkolepejší súbor mladopaleolitického umenia. Okolo 2000 rytín a malieb prekvapuje sviežosťou, intenzitou farieb a monumentálnosťou. Známe sú maľby praturov (najväčší meria 5,3 metra), divých koní a bizónov. Niektoré kresby prekrývajú iné, mnohé boli premaľované.
Laugaricio – miesto na pôde alebo v bezprostrednej blízkosti Trenčína, kde roku 179 n.l. prezimovalo 855 vojakov II. pomocnej légie, garnizovanej (opevnenej) v Aquincu na čele s legátom Valériom Maximiánom. Nápis z alžírskej Zany uvádza formu Leugaricione. Laugaricio je azda totožné s obchodnou osadou Leukaristos, zaznamenanou na Ptolemaiovaj mape. Predpokladá sa, že murovaný tábor ležal na mieste dnešného hradu alebo v bývalej Pollakovej tehelni.
Leányvár – (Kelemantia), dnešný názov lokality na ľavom brehu Dunaja pri obci Iža, asi 4 km východne od Komárna, kde stál najväčší a zatiaľ najlepšie preskúmaný rímsky vojenský tábor (castellum) na území ČSSR J Pôvodný názov nie je známy (maďarský názov znamená Dievčenský hrad – Devín), s rímskym táborom nesúvisí. Pravdepodobne stál na mieste, prípadne v susedstve germánskej osady Kelemantia, ktorú spomína Klaudius Ptolemaios (asi 100 – 170). Tábor vznikol v 1. stor. n.l. ako zemný tábor, ktorý v 2. stor n.l. prestavali na murovaný. Po germánskych vpádoch za markomanských vojen Leányvár opravili a v 4. stor. n.l. Zosilnili opevnenie. Tábor mal 175 x 176 metrov, na každom boku bránu a 20 obranných veží. Vnútri bola odkrytá vojenská budova (dlhá 67 m, široká 21 m), ubikácie vojakov, skladisko a iné. Okrem kolkovaných tehál sa tu našla keramika, kahance, mince, spony, výrobky zo skla, železné zbrane, nástroje a kostené predmety.
Limes Romanus – opevnená hranica Rímskej ríše. Tvoril ju val s priekopou. Pozdĺž „ hraničnej čiary “ stáli kastely, tábory a v určitých vzdialenostiach medzi nimi hliadkové veže. Pojem limes pochádza pôvodne zo slova limitare – vymeriavať, vo vojenskom názvosloví znamenajú limites aj cesty na kontrolu nepriateľského územia.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Encyklopédia Archeológie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.