referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
literatúra Barok a kultúra
Dátum pridania: 04.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: luke89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 313
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Barok je umelecký štýl, ktorý oficiálne vznikol po roku 1563. Ale mnohé jeho znaky poznáme už v skoršom období. Svoje vrcholné obdobie prežívalo barokové umenie v 17. storočí. Barok je po gotike druhým univerzálnym umeleckým štýlom, to znamená, že v tomto štýle tvorili umelci v celej oblasti našej kultúry - teda v západnej Európe. Vďaka objavu Ameriky sa barokový štýl dostal aj na tento vzdialený kontinent.

Barokový štýl sa prejavil vo všetkých odvetviach života - vo výtvarnom umení, v hudbe, v móde, spoločenských zvyklostiach a správaní....
Cieľom barokového umeleckého štýlu bolo vyvolať silné city a spoluúčasť diváka (návštevníka). Kde si aj dnes kladú takéto ciele?
Správne. V divadle. Presne tak to bolo aj v období baroka. Celý svet bol akoby jedným veľkým javiskom, kde sú všetci ľudia herci a hlavným divákom je Boh. Hrá sa divadelná hra - život. Aj budovy (teda architektúra) sú súčasťou tohto obrovského skvelého dramatického divadelného kusu. Stavby tvoria pre divadlo javisko a kulisy. Slúžia na oslavu cirkvi - špeciálne katolíckej cirkvi. (Katolícka cirkev musela v tej dobe bojovať s cirkevnou reformáciou - bojovala teda proti menším novovzniknutým cirkvám, najmä s evanjelickou cirkvou, ktorú založil Dr. Martin Luther. Hovoríme, že katolícka cirkev robila "protireformáciu".) Honosné krásne a bohato zdobené kostoly mali ohúriť návštevníka a ukázať nádheru cirkvi. Divadlo sa stalo súčasťou života, aj keď to nebolo také divadlo, ako to poznáme dnes. Predstaveniami sa stali slávnostné procesie. Pri nich sa zdobili a slávnostne nosili sochy svätcov, kňazi boli oblečení do nádherných jemne spracovaných ornátov (ornát je slávnostý šat kňaza), v kostoloch, ale aj vonku, sa hrali pašiové hry (Pašiová hra je hra o umučení a smrti Ježiša Krista. Aj dnes sa také niekde hrajú, možno si také niečo už videl vo veľkonočnom období.), alebo sa hralo o živote niektorých svätcov. Divadelnými predstaveniami sa stali aj rôzne iné slávnosti nie len cirkevné ale aj slávnosti šľachticov a kráľov. Tieto divadelné efekty sa prejavili výrazne aj v architektúre.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.