referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Slovenský jazyk - gramatika Slohové útvary a slohové postupy
Dátum pridania: 22.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Apofis
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 213
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
-slohový postup je kompletná kompozícia,komunikačný postup,slohový druh výstavby textu.
-rozlišujeme tieto slohové postupy:
1)Informačný slohový postup- je najjednoduchší sloh.postup.Informácia je najzákladnejšia jazyková činnosť.Základné údaje informácie sú: čo,kedy,kde,kto,prečo,ako.
-patrí sem správa informuje presne o tom čo sa stalo.Býva stručná a aktuálna,objektívna a vecná. Oznámenie informuje o tom čo sa stane.Je stručné a výstižné. -informačný postup sa uplatňuje v publicistickom štýle.
2)Rozprávací slohový postup- je najvyvinutejší a typovo najbohatší postup.Charakteristickými črtami sú ucelenosť,časová následnosť a príčinná súvislosť deja,objektívnosť.Rozprávanie môže byť v 3osobe, ale aj v 1os. Rozpravací sloh.postup sa upaťnuje v epických umeleckých textoch (rozprávka,povesť,poviedka).
3)Opisný slohový postup- svojou štruktúrou je najbližší informačnému sloh.postupu.Vzniká tak,že podávateľ vyberá pre svoj prejav vonkajšie alebo vnutorné znaky,črty a vlastnosti osoby,veci alebo javu a zachytí ich tak,ako ich vidí vlastným okom.
4)Výkladový slohový postup-si všíma vývinové funkčné vzťahy medzi faktami.Osobnosť autora a adresáta je anonymná dôležitá je objektívnosť.Vyskytuje sa v písomných útvaroch náučného štýlu (výklad,dizertácia,štúdia) v publicistickom štýle (úvaha,recenzia,esej).
5)Dialogický slohový postup- utvárajú ho najmenej dvaja autori,ktorí hovoria ako samostatní účastníci textu,ale kompozícia textu pôsobí ako jednotný celok.(dialóg).
-charakteristické črty:aktualizovanosť,postupnosť,nesúdržnosť,subjektívnosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.