referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
dejepis Staroveký Egypt
Dátum pridania: 14.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bar55
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 241
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Približne pred 5000 rokme vznikol v údolí rieky Níl staroveký Egypt. Za viac než 2500 rokov sa v ňom sformovala jedna z najväčších civilizácií všetkých čias. Staroveký Egypťania sa usadili na brehoch Nílu pre jeho každoročné životodárne záplavy prinášajúce vlahu a nánosy úrodného bahna, čím zabezpečovali pôdu vhodnú na obrábanie. Prejavili sa ako vynikajúci stavitelia. Stavali veľkolepé chrámy, mestá a pyramídy.

Pyramídy boli veľkolepé hrobky, do ktorých sa ukladali zabalzamované telá faraónov. Neskôr však hrobky kvôli ich pokladom vykrádali. V Gíze sa nachádzajú tri veľké pyramídy a v blízkosti nich stojí veľká Sfinga, ktorá má levie telo a mužskú hlavu. Najväčšia z pyramíd bola postavená pre Chufeva a je vysoká 137 metrov. Bola vybudovaná z 2,3 milióna kamenných kvádrov. Každý z nich má priemernú hmotnosť 2,5 tony. V časoch svojej slávy boli pyramídy pokryté hladkou a lesklou vrstvou vápenca.

Staroveký Egypťania používali obrázkové písmo - hieroglify. Táto forma písma bola veľmi zložitá, používalo sa viac ako sedemsto rôznych znakov. Každému predmetu spočiatku zodpovedal vlastný obrázok nazývaný piktogram. Faraóni mali nesmiernu moc, o čom svedčia obrovské pyramídy postavené na ich počesť. Oslovovali ich slovom farao, čo znamená "veľký dom". Keď faraón zomrel, jeho telo viezli na lodi dole po Níle. Pred uložením do hrobky jeho telo mumifokovali, aby zabránili rozkladu. Tento proces trval 70 dní.

Kleopatra bola kráľovnou Egyptu. Narodila sa roku 69 p. n. l. Kleopatra sa vydala za dvoch svojich bratov a delila sa s nimi o trón. Mala syna s Juliom Caesarom a dvojčatá s Markom Antoniom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.