referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Sobota, 18. septembra 2021
Agrárna ekonomika
Dátum pridania: 28.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: masko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 763
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 30s
Pomalé čítanie: 17m 15s
 
Náklad:predstavuje peňažné vyjadrenie spotrebovaných opotrebovaných výr.prostriedkov, služieb od cudzích dod.,odmien za použitú živú prácu.Predstavuje spotrebu živej a zhmotnenej práce v peňažnom vyjadrení,na účelovo uskutočnenú činnosť.
Úroveň N závisí od.1.mn.vynaloženej živej práce,2.mn.spotr.opotr.výr.prostr.3.od cien VP.
Členenie N:1.z hľadiska úhrady hodnoty produkcie-a.spoločenské výrobné N , H=C+V+m SVN slúžia pre daňovú politiku,subvenčnú a regionálnu politiku,od kontroly závisí výška nár.dôchodku a jeho rozdelenie.b.vlastné výr.N-slúžia na 00plánovanie výroby,nákladovú kalkuláciu,zistenie úspešnosti,neúspešnosti výroby,stanovenie jednoduchej a rozšírenej reprodukcie,daňovú politiku,oceňovanie vl.výrobkov,ako kontrolný ukazovateľ,porovnávaci ukazovateľ.2.podľa nákladových druhov –a.pracovné N-mzdy,doplatky,prémie,b.materiálne N-N minulej práce,c.finančné-N spojené s novovýrobou,úvery,poistné,dane,príspevky,3,podla započítateľnosti-a.priame-spojené s jedným výr.odvetvím,b.nepriame-s viacerými odvetviami. 4.podľa obratu spoločenskej práce-a.prvotné N-externé-zákl.materiál,odpisy,výkony materiálnej povahy,služby nemater.povahy,pracovné N,finančné N,b.druhotné N-N na vlastný medziprodukt,N na prepojenie výrob.úsekov,5.podľa vzťahu k objemu produkcie-a.pevné-fixné-nezávisia od výsky produkcie, b.pohyblivé-variabilné-závisia na výške produkcie.
Kalkulácia VL N-kalkulácia-výpočet vl.N na presne vymedzený druh,objem výrobkov,práce. Predmet kalkulácie je bližšie určený-1.kalkulačnou jednotkou-prepočet na litre,kg,tony,...2.k. úsekom-je druh výrobnej činnosti,kde sa sledujú VN.
Kalkulačný vzorec-súhrn kalkulačných úsekov,kt.zisťujeme a zachytávame N, udáva poradie jednotl.nákladových položiek pri kalkulovaní vl.N-ov. Logický sled kalkul.operácií:1.priam. prac.N-ručné,traktorové,kombajnové,nákladná doprava,2.priame materiálové N-spotreba vl.a nakúpených osív a sadív,krmív,..,spotreba ost.nakúpeného materiálu,odpisy priame,opravy prvotné a druhotné,ost.N priame prvotné,3.výpočet N pomocných odvetví-podporujú hlavnú činnosť(dielne,remeselníci,stavebná čata),4.výpočet nepr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: agrárna ekonomika skriptá
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.