referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Filmové umenie Filmové umenie - Historia
Dátum pridania: 05.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 673
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Prehistória kinematografie, princípy vzniku, historický kontext, prístroje a vynálezy predchodcu filmu, odlišnosti medzi prístrojmi Edisona a Lumiéra

-Vynálezu bratrov Lumierových predchádzali praxinoskopické pásy Emila Reynauda, ktoré premietol prvý krát v roku 1877. Boli to kreslené filmy vyrobené ešte pred vynájdením kinetografu. -Ďalej to bol Dickson v 1894 v ateliéri A. Edisona, ktorého snímky sa zásadne nelíšili od Lumierových, ale neboli určené na premietanie, ale na kukátkový aparát kinetoskopu.Používajú perforované celuloidové filmy, ktoré sa prerušovaným pohybom vedú cez ozubené kolo a objektívom sa pri tom exponujú. Obrázky v kinetoskope môže sledovať jedna osoba, ktorá si ich posúva klukov (neskôr elektromotorom)
-Dejiny filmu sa dátujú od 28. decembra 1895, kedy bratia Lumiéroví prvý krát verejne predstavili svoj kinematograf v pivnici Grand Café. Film má však ešte stále tvar holej reprodukcie skutočnosti a zachytenia autentických obrázkov. Medzi najúspešnejšie prvé filmy bratrov L. patria PRÍCHOD VLAKU, kde bol prvý krát využitý efekt perspektívy a POKROPENÝ KROPIČ, ktorým sa zrodila prvá filmová groteska na svete. Chlapec prišliapol hadicu zahradníkovi, ktorému potom voda vystriekla do tváre.
-Film začal mať charakter umenia až vďaka američanovi Davidovi W Griffithovi. Charakterizácia obdobia 1895 – 1914. Kto začal vyrábať film prvý ?

-Európa – 28. Decembra 1895 v pivnici Grad Café v Paríži sa prvý krát premietal pohlibivý obraz bratrov Lumiérových. Už o niekoľko týždňov ich prímy stúpli na 2000 frankov denne. Vysielali prevažne dokumentárne filmy, ktoré sa pokúsili vyvážať aj do USA, čo sa im však nepodarilo vďaka konkurencii EDISONA.
-Francúzkeho filmového trhu sa neskôr zmocnili šikovnejší podnikatelia. George Méliés dosiahol úspech svojimi fantasticko-zázračnými drámami. Avšak ani on sa neudržal na trvalo.
-Veľkým konkurentom sa mu stal Charles Pathé. Disponoval veľkým kapitálom a tak spolu aj s modernými priemyselnými metódami v rokoch 1903 – 1909 sa stala firma Pathé úplným monopolom.
-V roku 1910 sa trhu zmocnila francúzka firma Gaumont aj so sériou kriminálnych filmov o Fantomasovi. No francúzka filmová tvorba upadla a trhu sa zmocnilo USA.
-Anglicko bolo jedinou krajinou v Európe, ktorá mala vlastnú produkciu. -V Taliansku sa vlatná fimová tvorba začala až od roku 1905. Figurovala tam vtedy malá spoločnosť CINES.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.