referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Štvrtok, 25. februára 2021
Kompriácia, archívy
Dátum pridania: 10.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: edomatus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 311
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Komprimačný software:

komprimácia – zmenšenie objemu (v bajtoch) súboru alebo adresára pomocou komprimačného programu (napr. zip, rar) aby bolo jednoduchšie ho prenášať (CD, diskety...) Aby sa súbor mohol znovu použiť je treba ten istý program na jeho dekomprimáciu. Skomprimovaný súbor sa volá archív. Existuje aj možnosť, že na dekomprimáciu netreba špeciálny program pretože je archív schopný po spustení sa sám dekomprimovať. V tomto prípade je ale veľkosť archívu väčšia.

Archív:
Arcívom sa vo všeobecnosti označuje zbierka súborov, ktoré boli skombinované do jedného. Tieto súbory sú v archíve často skomprimované, čo poskytuje viacero výhod. Je veľa rôznych druhov kompresie ale najpopulárnejší je ZIP. Komprimovanie súborov zvyšuje kapacitu pevného disku. Súbory, ktoré sú použivané menej často môžu byť skomprimované do archívov aby sa ušetrilo miesto na disku. Spolu s novými technológiami máme aj väčšie a tým aj väčšie súbory. Predstavme si, že máme 100 súborov každý o veľkosti 10 kilobajtov. Ak si myslíte, že spolu zaberajú približne 1 megabajt tak sa mýlite.Naopak, kôli spôsobu, akým Windows ukladá súbory môžu zaberať viac než 4.3 megabajtov. Vynásobte to všetkými súbormi na disku a už viete kam ide to všetko voľé miesto. A tu prichádza na záchranu komprimačný software. Ak skomprimujete všetkých týchto 100 súborov do jedného archívu budú zaberať asi 0.5 megabajtu. Komprimovanie súborov taktiež umožnuje rýchlejší prenos dokumentov po Internete. Často sa dá dosiahnuť až 50%-né znížeine objemu súborov. Väčšina programov na internete je skomprimovaná v archívoch. Okrem zip a rar existujú aj ďalšie menej používané formáty ako napríklad: LHA, TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2 a BH (BlakHole) ďalej ARJ,ARC, ACE (version 1 & 2), ZOO, GZ a BZIP2.

Ktorú kompresiu použiť?
Jednoznačne je odporúčaný zip vo väčšine prípadov. Je vcelku rýchly a existuje množstvo programov, ktoré ho vedia otvoriť. Ale ak potrebujete lepšiu kompresiu (menšie súbory) CAB je najlepšia voľba. CAB kompresia je o dosť pomalšia ale poskytuje najlepšiu kompresiu a je veľmi blízko ak nie lepšia ako ACE alebo RAR.
 
Zdroje: preložené z help-u k PowerArchiver
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.