referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Chémia Kyseliny, hydroxidy a soli
Dátum pridania: 04.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maximus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 356
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Kyseliny, hydroxidy soli
Vodné roztoky delíme – kyslé – spôsobujú katióny H+ - [H+] > [OH-]
– zásadité – spôsobujú OH- - [H+] < [OH-]
– neutrálne - [H+] = [OH-]
Na presné meranie kyslosti a zásaditosti vodných roztokov sa používa stupnica pH. ( napr. HCl – 1 , k.octová – 4 , NaCl – 13 , NH3 – 9 , dest. voda – 7 ). Prírodné indikátory – roztok z červenej kapusty , cvikla, čučoriedky. Chemické indikátory – univerzálny indikátor , lakmus – neutrálne (fialový) , kyslé (červený) , zásadité (modré) ; fenolftelaín – číri roztok, ktorý sa v zásaditom prostredí sfarbí na fialovo.
Kyselinotvorné a hydroxidotvorné oxidy
1. hydroxidotvorné oxidy – reagujú z H2O za vzniku hydroxidu ( CaO + H2O –> Ca(OH)2 ) Oxidy v ktorých sa s atómamy kyslíka viažu prvky z x=<1
2. kyselinotvorné oxidy - reagujú z H2O za vzniku kyseliny ( SO2 + H2O –> H2SO3 ) Oxidy v ktorých sa s atómamy kyslíka viažu prvky z x >
3. Oxidy, ktorých su na atóm kyslíka naviazané prvky s 1 < x =< 2 s vodou nereagujú. Takýto oxidov je väčšina – oxid hlinitý ( Al2O3 + H2O –> ).
Kyseliny – napr. kyselina mravčia , kyselina citrónová , kyselina oct. , - org. kyseliny ; anorg. kys. – HCl – chlorovodíková (kyslíkatá), HNO3 – dusičná , H2SO4 – sírová (kyslíkaté).
Bezkyslýkaté kyseliny ( dvojprvkové zluč. H z halogénmy) – HF , HCl , HBr , HI. HCl – koncentrovaná 37%, bezfarebná, prchavá, súčasť žalúdočných štiav – trávenie potravy, reaguje s kovmi – vzniká H a uvoľňuje sa teplo, výroba liekov, farieb, čistenie kovov, kožiarsky priemysel,. H+ nieje schopné samostatne jestvovať spájajú sa z mol. vody na oxiónové kat. H3O+.
Kyslíkaté kyseliny - H2SO4 , HNO3 – sú to trojprvkové zlúčeniny H, O, a kyselinotvorného prvku (napr. síra, dusík, uhlík, kremík). Kyselina dusičná HNO3 – nestála, bezfarebná, kvapalná, koncentrovaná 67%. Na svetle sa čiastočne rozkladá preto má žltú a červenohnedú farbu. Dráždi dých. cesty je prchavá. Rozkladom vznikajú oxidy dusíka (NO, NO2 – veľmi jed.). Reagujú z kovmi – meď, striebro. Kyselina sírová H2SO4 – bezfarebná, olejnatá kvap., koncentrovaná – 96%, nie je prchavá. Má žieravá účinky a pôsobí leptavo. Pohlcuje vodnú paru a odoberá látkam vodu. Niektoré latky (papier, drevo .. pri účinku uhoľnatejú.). Kyselina fosforečná H3PO4 – roztok 85% - sirupovitá kvap. látka, pri rozpúšťaní vo vode sa štiepy na – H+ a PO3/4.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: zošit z chémie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.