referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hugo
Sobota, 1. apríla 2023
Kráľovná Viktória, a vývoj Anglicka počas jej vlády
Dátum pridania: 09.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gamesmixer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 101
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 27
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 45m 0s
Pomalé čítanie: 67m 30s
 
Úvod

Keď začnete čítať túto prácu, ocitnete sa uprostred historickej udalosti. Pokúsil som sa tému rozpracovať tak, aby ste mali pocit, že ste jej priamym účastníkom. Všetky myšlienky som rozdelil do deviatich kapitol, ktoré môžu byť rozdelené do niekoľkých podkapitol. V nich sa podrobne venujem danej problematike. Dovoľujem si sem zahrnúť udalosti 18. storočia pretože mali podstatný vplyv na spoločensko-politicky vývoj v Anglicku. Budem sa im však venovať len okrajovo, pretože nie sú podstatou tejto práce. „Predviktoriánska éra“


Do tohto obdoba spadajú roky 1701 – 1799. Práve v týchto časoch sa dotvára anglická koloniálna moc. Osemnáste storočie začalo prinášať nástup moderného veku, ale tiež privodilo i niektoré politické a mocenské zmeny a nový rozmach koloniálnej sústavy. Európske kolónie stále viac prenikali do sveta. Finančná, priemyslová a poľnohospodárska revolúcia, ale tiež dôsledný boj o španielske, poľské a rakúske dedičstvo (to malo podobu teraziánských vojen). V 17. storočí stáli proti sebe Španielsko a Nizozemsko. Tie tvorili vrcholy civilizačného vývoja. V 18. storočí sú vývojové hroty Anglicko a Francúzsko. Ich vývoj je odlišný, preto nie sú bez vzájomného vnútorného konfliktu, napätie je v zákulisí európskeho vývoja. Politika má ten rozmer, že obidve veľmoci usilujú o dotvorenie a čo najrozsiahlejšie zväčšenie svojej koloniálnej sústavy.

Anglicko sa po roku 1688 rozvíja ako konštitučná monarchia. To je potvrdené predovšetkým listinou Prehlásenia práv z roku 1689. Tá zaručuje moderné konštitučné práva. V Anglicku začína ustávať charakter konštitučnej moci. Anglická vláda je orgánom výkonným, parlament zákonodarným a kráľ je odsunutý na koľaj reprezentanta režimu a moci, ktorého právomoci sú čisto formálne. Tento stav vo VB trvá dodnes. Politický život Anglicka sa opiera o aktivitu dvoch strán Toryovia – konzervatívny a Whigovia – radikálny. Politické štruktúry fungovali tak, že strany sa striedali vo vládnej zodpovednosti. Až neskôr vzniká strana Labor party.

Roku 1707 bolo potlačené povstanie v Škótsku, tak bolo Škótsko definitívne pripojené k Anglicku. Od tohto roku sa datuje vznik Veľkej Británie. Ďalej nastal problém nástupnícky. Po smrti britského kráľa bolo potrebné zvoliť nového. Po dlhých poradách šľachty padla voľba na syna dcéry Fridricha Faltského žil v Hannovery. V roku 1714 odchádza kráľ Juraj I. do VB a tak nastupuje hannoverská dynastia. Počiatky jeho vlády boli problematické.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Queen Victoria: A personal history by Christopher Hibbert, Queen Victoria by Elizabeth Longford, Britský monarchové, História ľudstva od Dorling Kindersley, Slovník cudzích slov, Dejiny Európy, Rozvoj kolonializmu, http://www.bbc.co.uk/czech/omnibus/, http://referaty.sk, http://www.britannia.com/history/monarchs/mon58.html
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.