Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nórsko

Nórsko leží na severozápade Európy, presne na celom západnom pobreží Škandinávskeho polostrova a patrí medzi škandinávske krajiny. Susediace štáty sú: Švédsko, Fínsko a Rusko.

Pobrežie Nórska je veľmi členité. Je známe nádhernými fjordami, ktoré vytvárajú úžasné scenérie. K nórsku patria aj Špicbergy, ktoré Nóri nazývajú Svalbard.

Rozloha: 323 900 kilometrov štvorcových (pozri rekordy)

Počet obyvateľov: 4,2 mil. obyvateľov

Zloženie obyvateľstva: Drvivú väčšinu obyvateľstva tvoria Nóri, iba zanedbateľné percentá tvoria ostatní Škandinávci a ďalší prisťahovalci. Veľká časť sa hlási k luteránom.

Hlavné mesto: Oslo

Mena: Nórska koruna - NOK

História: Pôvodní obyvatelia sú predkovia germánskych kmeňov. Postupne začali na územie Nórska prichádzať Vikingovia, ktorí zvýšili úroveň krajiny. Ich cesty do okolitých krajín mali nielen vojenský, ale aj obchodný charakter. Postupom storočí sa upúšťalo od vojenských aktivít a vznikala silná monarchia. V 14. storočí po rozsiahlej epidémii moru sa škandinávske krajiny spojili a vytvorili Kalmarskú úniu. Nórsku vládli celé storočia Dáni, neskôr Švédi a až v r. 1905 sa stalo Nórsko nezávislým štátom. Po neúspešnom pokuse ostať neutrálnou krajinou vstúpilo Nórsko do NATO. Dnes je Nórsko vyspelou krajinou s vysokou životnou úrovňou.

Úradný jazyk: Úradným jazykom je nórsky jazyk. Príbuznými jazykmi sú dánsky a švédsky jazyk.

Podnebie a počasie: Nebyť Golfského prúdu, bolo by podnebie Nórska omnoho chladnejšie. Oceánske podnebie ovplyvňuje hlavne pobrežné oblasti. Typické leto je pomerne príjemné, na východe krajiny aj teplé a zima je mierna a vlhká, na východe výrazne chladnejšia. Na severe krajiny je zima dlhá a studená. V Oslo sa dlhodobo v januári priemerná teplota vzduchu drží na mínus 4,5 stupňoch Celzia a v júli na plus 17 stupňoch Celzia. Ročné zrážky v hlavnom meste dosahujú 740 mm, čo v porovnaní so západným pobrežím s 1900 až 2000 mm je iba zlomok.

Linky:
o Nórsku: buď htm alebo html - www.destinacie.sk/krajiny/norsko.htm

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk