referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Elektrický prúd v elektrolytoch
Dátum pridania: 15.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miroslava Kerďová
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 448
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Na vedení el prudu v kvapalinach sa podielaju iony;-viest el prud mozu roztoky soli kyselín zasad=elektrolyty vodné roztoky soli:NaCl,KCl,kyselín :H2SO4,HNO3 zásad: KOH, NaOH. Elektrolyt disociácia-vznik ionov kt sa podielaju na vedeni el prudu rozpadom rozpustnej latky pomocou rozpustadla. Závislost prudu v elektrolyte od U-pred hranicou rozklad nap vznik na chvilu malý rpud ale zanikne.Pre U>>Ur je prud lineárnou funkciou napatia.rozkladanie nap suvisi s chcem dejmi kt prebiehaju na elktrodach...I= U-Ur/R. Faradayove zak.: usp pohyb ionov v elektrolyte sa konci na elktrodach kde iony odovzdávaju náboje a vylucuju sa na povrchu elktrod ako atm alebo molek , alebo chcem reaguju s materialom elktrod, alebo s elktrolytom.

Dej pri kt prechodom le prudu elktrolytom nastavju látkove zmeny=elktrolýza.—na katode sa vzdy vylucuje H alebo kov. Hmot nosti látok vylúčených na elktrodach su ~ celkovemu elktr náboju, kt preniesli pri lektrolýze iony-1.F.Z. m=AQ;m=AI.delta t.;A=m0.Na/ze.Na= Mm/z.F.;m=(Mm/Fz ).Q----a)je v nom obsiah mat zapis: m~Q.b)umoznuje najst fyzikálny význam F konst Ked číselná hodnotahmot vyluc leet je m=Mm/z, potom F=Q. c) ked elktrolýza prebehne s rozlic elktrolytmi pricom celkovy preneseny náboj Q bude vždy rovnaký potom Q/f=konst . 2 F.Z.: hmotnosti rozlic prvkov vyluc pri elktrolýze tým istým nábojom su cemicky ekvivalentné. Galvanické clanky: tenka 2vrstva klad a zap ionov =elktricka 2vrstva. Ak su elktrody z chem rozlic mater tak po ponereni do elktrolytu jke medzi nimi nenulove U=Ue opisana sustava tvori galvan clanok. Galv clanok-je zdroj 1smer U kt sa skalada z elktrolytu a 2 chemicky odliš elktrod.

Ue kt vzniklo polarizáciou elktrod=polarizivane nap. Ma opacnu polaritu ako zdroj. Za kratky cas prechodu I dosahuje hodnotu U vonk zdroja preto I zo začiat nenulovej hodnoty rýchlo klesne na 0-polarizačne U ma hornu hranicu= rozkladne na-Ur. Preto mozu udrziavt trvaly prud. Suche clanky-pouz na napjanie tranzist rádioprámača 3clnky spojené za sebou=plochá bateria. Akumulator-polarizacny clánok kt sa stava zdrojom Ze po predch prechode el prudu elktrolytom akumulatora alebo chcem zdroj el en kt sa meni chem en na elektricku. Olovený akum-v kt sa nabíjanim utv clanok, pri vybíjani =pouz akum ako zdroj prebieh v nom deje:1.Pb- uvolnuje ionny Pb2+, kt reag s H2SO4—PbSO4 usadzuje sa na tejto elektrode.2.Pb+ sa PbO2 redukuje na iony Pb2+, kt reag s H2SO4 za vzniku siranu olovnateho sa usadzuje v elktrode.V elktrolyte sa
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.