referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Dráma a próza po roku 1945
Dátum pridania: 03.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marekjurko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 555
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Štefan Králik: divadelná hra

Posledná prekážka – hrdinom je lekár Lorenc, ktorý má rád pracovníčku Helenu (je ženatý samozrejme z vypočítavosti). Helena zo začiatku jeho náklonnosť prijíma no na scéne sa objaví pacient Michal. A tak Helena odmieta Lorenca. Lorenc má operovať Michala a rozhoduje či ho zachráni, alebo nie = ale nakoniec v ňom víťazí lekár aj keď vie, že navždy Helenu stratí. V tomto manželstve trpí manželka Klára až nakoniec od neho odchádza.

Margarét zo zámku – príbeh talianskej herečky Margaréty, dcéry chudobného rybára. Vydá sa za syna amerického miliardára, za Bobyho. Jej svokor Crown neberie kvôli svojim ziskom ohľad na životné prostredie a znečistí prostredie pri mori naftovým odpadom. Margarét sa postaví proti nemu. Crown jej vezme dieťa. Spolu s omámeným Bobym ho dopraví na jachtu. Margarét zastrelí osobný strážca Crowna. Margarétiny priatelia výbuchom zničia jachtu = všetci na nej hynú. Margarétin odpor bol zbytočný. Ten kto má peniaze, neberie ohľad na druhých.

Peter Karvaš:

- jeho 1. divadelná hra Meteor – zobrazil v nej problém, otázky či zverejniť blížiaci sa vedecký problém o katastrofe, alebo ho zatajiť a zachrániť len seba.

Polnočná omša – téma SNP, kritika v roku 1958 ju odsúdila za znesvätenie ideálov povstania. Je príbehom 3 súrodencov a ich rodičov v čase slovenského štátu. 1. syn spolupracuje s fašistami. 2. syn je prenasledovaný Nemcami a dcéra má vzťah s nemeckým dôstojníkom. Na Vianoce odchádza celá rodina na omšu v situácii, keď sa v dome skrýva 1. syn (partizán). Nemci ho nájdu a celej rodine hrozí smrť. Matka ho zaprie, nepozná ho. Možno preto, lebo má strach, alebo chce zachrániť rodinu.

Ivan Bukovčan

Dramatická hra Kým kohút nezaspieva – po potlačení SNP počas 2. svetovej vojny. Dráma sa odohráva v mestečku roku 1944. Autor vytvoril situáciu, v ktorej dokázal odhaliť charakter postáv a morálne kvality. Bol zavraždený nemecký vojak a preto Nemci zajali 10 rukojemníkov, s podmienkou, že do rána (kým kohút nezaspieva) sa má 1 z nich obetovať, aby zachránil život ostatným. Nakoniec sa 1 z nich obetuje a zachráni ostatných.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.