referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Pondelok, 15. apríla 2024
Literatúra Nadrealizmus
Dátum pridania: 14.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 432
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Nadrealizmus-na SR zač.20 rokov-faktické sformo vanie nadrealistickej skupiny súvisí s tvorivými aktivitami básnika Fábryho a kritika Považana-nadreal. avantgarda čerpala poznatky a podnety o surrealizme z Čes.lit.,Fr.poézie,z odkazov tvorivej práce Kráľa,Krasku-char.:skupinové program. zameranie, úzka spriaznenosť s umelcami výtvarníkmi (Mudroch,Kostka,CHmel)-predstavitelia: usilovali o poéziu nového videnia (laboratorna poézia), odmietli trad. hodnoty, chceli šokovať meštianstvo, protestovali proti fašizmu, využ. podnety z psychologie, filmu,, snaha o tvorbu na základe metódy psychického automatizmu,kládli dôraz na kŕčovitú krásu-texty :polytematické,viacvýznamové, volný verš, metody appolinairovského pásma,metafory (genitívne)-28.2.1939 ofic. činnosť slov. nadrealist. skupiny-počas 2.sv.vojny odmietali vojnu,vyjadrovali túžbu po slobode- po vojne odklonenie od nadreal.

Nadrealizmus-na SR zač.20 rokov-faktické sformo- vanie nadrealistickej skupiny súvisí s tvorivými aktivitami básnika Fábryho a kritika Považana-nadreal. avantgarda čerpala poznatky a podnety o surrealizme z Čes.lit.,Fr.poézie,z odkazov tvorivej práce Kráľa,Krasku-char.:skupinové program. zameranie, úzka spriaznenosť s umelcami výtvarníkmi (Mudroch,Kostka,CHmel)-predstavitelia: usilovali o poéziu nového videnia (laboratorna poézia), odmietli trad. hodnoty, chceli šokovať meštianstvo, protestovali proti fašizmu, využ. podnety z psychologie, filmu,, snaha o tvorbu na základe metódy psychického automatizmu,kládli dôraz na kŕčovitú krásu-texty :polytematické,viacvýznamové, volný verš, metody appolinairovského pásma,metafory (genitívne)-28.2.1939 ofic. činnosť slov. nadrealist. skupiny-počas 2.sv.vojny odmietali vojnu,vyjadrovali túžbu po slobode- po vojne odklonenie od nadreal.

Nadrealizmus-na SR zač.20 rokov-faktické sformo vanie nadrealistickej skupiny súvisí s tvorivými aktivitami básnika Fábryho a kritika Považana-nadreal. avantgarda čerpala poznatky a podnety o surrealizme z Čes.lit.,Fr.poézie,z odkazov tvorivej práce Kráľa,Krasku-char.:skupinové program. zameranie, úzka spriaznenosť s umelcami výtvarníkmi (Mudroch,Kostka,CHmel)-predstavitelia: usilovali o poéziu nového videnia (laboratorna poézia), odmietli trad. hodnoty, chceli šokovať meštianstvo, protestovali proti fašizmu, využ.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Literatúra Nadrealizmus SOŠ 2.9844 519 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.