Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vysoké Tatry

1. Krajinný celok vysokohorského typu. Po celom V a J obvode ho ohraničuje Podtatranská kotlina, na Z Chočské vrchy, na S Podtatranská brázda a hranica s Poľskom. Tatry sú 55 km dlhé a 17 km široké, elipsového tvaru, pretiahnuté v Z-V smere.

2. Pohorie sa skladá z jadrovej vrstvy (rudy ,svory , žuly) okolo sú nahromadené vrstvy vápenca, dolomitu, bridlíc, pieskov, slieňov, magnezitu.

3. Najvyšší vrch je Gerlachovský štít, ktorého výška je 2655 m.n.m., ktorý je zároveň najvyšší vrch na Slovensku.

4. Veľké mestá v okolí pohoria sú Poprad, ktorý sa zaoberá drevo spracujúcou výrobou, výrobou potravín a rozvojom turistiky, Liptovský Mikuláš, ktorý sa zaoberá výrobou potravín a textilu a rozvojom turistiky.

5. Téryho chata (2015 m), najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách v hornej časti Malej Studenej doliny pri piatich Spišských plesách. Chatu postavili 1899 podľa projektu Gedeona Majunkého. Nesie meno po banskoštiavnickom lekárovi Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky.

6. V Tatrách sa nezachovali žiadne ľadovce. Plesá sa najčastejšie nachádzajú v ľadových kotloch (Štrbské pleso, Malé Hincovo pleso, Skalnaté pleso) a v zníženinách zahradenými ľadovými nánosmi (Nižné Temnosmrečinské pleso, Veľké Hincovo pleso, Zmrzlé pleso).

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk