referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Anatómia - tepny, žily a nervy na hornej a dolnej končatine
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kukucka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 611
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
HORNÁ KONČATINA:

Podkľúčna tepna (A. SUBCLAVIA) je sprevádzaná vždy 1 podkľúčnou žilou a podkľúčnym nervom (N. SUBCLAVIUS), kt. je od nej uložená ventromediálne; pochádza z ramenohlavového kmeňa a vo výške vonkajšieho okraja 1.rebra pokračuje ako pazuchová tepna (A. AXILARIS), kt. je sprevádzaná pazuchovou žilou a žiadnym nervom. Tá vo výške chirurgického krčku ramennej kosti pokračuje na rameno ako ramenná tepna (A. BRACHIALIS), ktorú spravidla sprevádzajú 2 ramenné žily (VENAE COMITANTES) a stredový nerv (N. MEDIANUS). RT sa vo výške lakťovej jamy delí na vretenú tepnu (A. RADIALIS), ktorá pokračuje po bočnom okraji predlaktia a je sprevádzaná vždy 2 vretenými žilami a povrchvou vetvou vreteného nervu (N. RADIALIS). 2. vetva je lakťová tepna (A. ULNARIS)-prebieha po prístrednom obvode predlaktia, je sprevádzaná 2 lakťovými žilami a lakťovým nervom (N. ULNARIS). Tieto dve tepny v oblasti dlane ruky vytvárajú povrchový a hĺbkový dlaňový oblúk (ARCUS PALMARIS SUPERFICIALIS a PROFUNDUS).

+ 2 povrchové žily horných končatín:

- hlavová žila (VENA CEPHALICA) – prebieha pozdĺž celého bočného obvodu HK. Vzniká v obl. palca z venóznej splete v obl. chrbta ruky, pokračuje laterálne v obl. predlaktia a ramena a vlieva sa do pazuchovej žily.

- kráľovská žila (VENA BASILICA) – začína z tej istej žilovej splete v obl. chrbáta ruky a malíčka a prebieha pozdĺž prístredného okraja predlaktia, pokračuje mediálne na rameno a vlieva sa do jednej z 2 ramenných žíl.

DOLNÁ KONČATINA:

Vonkajšia bedrová tepna (A. ILIACA EXTERNA) je sprevádzaná vonkajšou bedrovou žilou a vo výške slabinového väzu pokračuje na stehne ako stehnová tepna (A. FEMORALIS), kt. sprevádza 1 stehnová žila, kt. je v hornom úseku od nej mediálne a postupne sa dostáva za ňu a od nej laterálne + stehnový nerv (N. FEMORALIS z plexus lumbalis). V zákolennej jame pokračuje ST ako zákolenná tepna (A. POPLITEA), kt. sprevádza 1 zákolenná žila uložená od nej posterolaterálne a posterolaterálne od žily sa nachádza píšťalový nerv (N. TIBIALIS). ZT sa pri dolnom okraji musculus popliteus delí na prednú píšťalovú tepnu (A. TIBIALIS ANERIOR), kt. prebieha v prednej obl. predkolenia, sprevádza ju predná píšťalová žila a hĺbková vetva ihlicového nervu (N.FIBULARIS PROFUNDUS) a pokračuje na chrbát nohy ako spaknožná tepna, ktorú sprevádza spaknožná žila a NFP a tá vydáva oblúkovú tepnu (A. ARCUATA). Túto artériu sprevádzajú 2 žily. A na zadnú píšťalovú tepnu (A. T. POSTERIOR), kt. prechádza v zadnej obl. predkolenia, kde ju sprevádzajú 2 žily (VENA TIBIALIS POSTERIOR) a píšťalový nerv (N. TIBIALIS), kt. pokračujú za vnútorným členkom a odtiaľ na chodidlo nohy, kde končí ZPT ako prístredná a bočná chodidlová tepna (A. PLANTARIS MEDIALIS a LATERALIS), ktoré sprevádza prístredná a bočná chodidlová žila a nerv. ZPT vydáva ihlicovú tepnu (A. FIBULARIS) ku vonkajšiemu členku nohy.

+ 2 povrchové žily dolných končatín:

- veľká skrytá žila (VENA SAPHENA MAGNA) – začína pred vnútorným členkom z venóznej splete v obl. chrbáta nohy, pokračuje po prístrednej obl. predkolenia nahor, po prístrednom obvode stehna a vlieva sa do stehnovej žily.

- malá skrytá žila (VENA SAPHENA PARVA) – začína za vonkajším členkom, pokračuje do zadnej obl. predkolenia a v zákolenej jame sa vlieva do zákolennej žily.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.