referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Humanizmus, renesancia a barok
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majcatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 261
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 

3. Definujte humanizmus, renesanciu a barok. Interpretujte diela najväčších predstaviteľov tohto obdobia.

Talianska literatúra

- Dante Alighieri- Božská komédia
- Básnická zbierka epopeji. Komponované ako alegorický skladba. Skladba má 100 spevov rozdelených do 3 častí: peklo, očistec, raj.
- Peklo je opísané ako nálepkovitá dutina rozdelená do 9 kruhov, stupňov, v ktorom sa trápia hriešnici podľa miery svojej viny. Najskôr sú nepokrstený, pôžitkári, lakomci, klamári, násilníci, zločinci. Napríklad lenivci sa neustále hýbu, násilníci hynú v rieke vriacej vody.
- Očistec je odrazený ako vysoká hota uprostred oceána, kde v 7 kruhoch, ktoré zodpovedajú 7 hlavným hriechom, znášajú duše tresty v nádeji za odpustenie. Peklom ho sprevádza básnik Vergílius, ktorý je symbolom pozemského života. Na konci očistca sa básnika ujme Beatrice, ktorá ho sprevádza Rajom.
- Raj je zobrazený ako 9 planét. Beatrice je symbolom nadpozemskej dokonalosti, žena- anjel. V skutočnosti je to jeho zomrelá milenka.
- Renesančné znaky:

•Trest za ľudské chyby
•Láska k antickej vzdelanosti
•Túžba človeka po poznaní
•Láska k vlasti
•Stretá sa tu stredoveké myslenie s novovekým

- Giovanni Boccacio- Dekameron
- Zbierka noviel, ktoré vznikli na základe rozprávania 10 mladých ľudí. Tí odišli z Florencie na vidiek, keď v meste vypukol mor a tam si chvíle krátili rozprávaním veselý a niekedy aj zlomyseľných príbehov. Na vidieku boli 10 dní a každí z mladých musel vyrozprávať jeden príbeh. Autor kritizuje pokrytectvo, hlúposť, do popredia stavia lásku k žene.
- Renesančné znaky:

•Novely obsahujú svetské témy: láska, nevera
•Je tu vyjadrená kritika malomešťanstva, duchovenstva, chamtivosti a hlúposti cez úsmev a iróniu
•Žena vystupuje ako rovnocenný partner k mužom

Španielska literatúra

- Miguel de Cervantes Saavedra- Dômyselná rytier Don Quijote de la Mancha

Anglicka literatúra

- William Shakespeare- Rómeo a Júla
- Príbeh dvoch znepriatelených rodín Capulettiovcov a Montecchovcov. Strhne sa hádka medzi dvoma rodinami, kvôli tomu, že ich služobníci Samson a Gregorio, Abrahám a Baltazár začali šermovať. Rómeo šalie pre lásku nad Rozalínou. Capuletti chce vydať svoju dcéru Júliu. Zostrojí ples a to nielen kvôli tomu. Ale ďalším dôvodom je aj zoznámenie sa s Parisom- jej pytačom. Na ples príde aj Rómeo. Keď uvidí Júliu, hneď zabudne na lásku a šialenstvo k Rozalíne. Na plese ju pobozká a prepukne medzi nimi nekonečná láska. V noci príde Rómeo po Júliin balkón, kde si prisahajú nekonečnú lásku a dohodnú sa na svadbe. Nasledujúci deň pošle Júlia za Rómeom svoju Dojku, aby zistila, kedy sa bude konať svadba. Dohodli sa, že ich zosobáši brat Lorenzo, aby to zostalo v tajnosti. Pred svadbou sa Benvolio a Mercutio s Tybaltom pohnevali. Tybalt zabije Mercutia. Zamieša sa do toho aj Rómeo., ktorý pomstí Mercutiovu smrť a zabije Tybalta. Všetci, okrem Júlii sú týmto činom pohoršení. Knieža vynesie rozsudok, a tým Rómea odsúdi do vyhnanstva. Rómeo s Júliou sú zúfalí. Rodičia Júlie rozhodnú, aby sa vydala za Parisa. Júlia s tým nesúhlasí a navštívi brata Lorenza. Ponúkne jej odvar, ktorý keď vypije bude na dvadsaťštyri hodím „mŕtva“. Júlia s tým súhlasí, Brat Lorenzo v liste, ktorý pošle po bratovi Jánovi vysvetliť celú situáciu Rómeovi. Celá situácia sa vyvinie však úplne inak. Rómeo list nedostane. Ráno si všetci mysleli, že Júlia je mŕtva. Dopočul sa to aj Rómeo, ktorého život bez Júlie stratil zmysel. Išiel po jed za bylinkárom. Večer prišiel do hrobky, v ktorej ležala Júlia. Paris, ktorý priniesol kvety do hrobky keď počul prichádzať Rómea sa schoval. Paris obvinil Rómea zo znesvätenia hrobky. Strhla sa bitka. V ktorej Rómeo zabil Parisa. Medzi tým sa brat Lorenzo dozvedel, že Rómeo nedostal list. Utekal do hrobky zabrániť veľkému nešťastiu. Prišiel však neskoro. Rómeo vypil jed a Júlia sa práve prebúdzala. Keď precitnutá Júlia zbadala pri sebe mŕtveho Rómea., nechcela bez neho ďalej žiť a prebodla sa dýkou. Do hrobky pribehli Capulettovci a Montecchovci a nariekali nad nešťastím svojich detí. Ešte aj Rómeova matka sa zabila zo žiaľu nad jeho vyhnaním. Touto veľkou tragédiou tieto dva veľké rody zabudli na vzájomné potýčky.

- William Shakespeare- Hamlet
- Syn dánskeho kráľa sa vráti domou na pohreb svojho otca.
- Dej sa odohráva v Dánsku. Hamletovi sa zjaví duch jeho otca a povie mu, že bol zavraždený vlastným bratom Claudiusom, ktorý je teraz kráľom a za manželku si vzal jeho ženu a vyzve ho, aby pomstil jeho smrť. Hamlet prijíma, zinscenuje vlastné pomiatnutie a využije potulných hercov na to, aby zahrali smrť dánskeho kráľa. Na predstavenie boli pozvaní kráľ a kráľovná, ktorí keď zistili o čo ide z predstavenia odišli. Pri rozhovore s matkou Hamlet prepichne Polónia, hlavného kráľovho radcu. Jeho dcéra Ofélia sa pomiatne a utopí sa. Keď sa o tom všetkom dozvedel jej brat Leartes vymyslel s kráľom lesť a vyzve Hamleta na súboj. V súboji Leartes ľahko zraní Hamleta s otráveným mečom, po výmene mečov Hamlet ťažko zraní Leartesa a prepichne kráľa. Kráľovná sa omylom napije otráveného vína. Všetci zomierajú.

- William Shakespeare- prehľad tvorby:

- Komédie:

- Skrotenie zlej ženy
- Večer trojkráľovy
- Sen noci svätojánskej
- Veselé panie Windsoru
- Veľa kriku pre nič
- Ako sa vám páči
- Komédia plná omylov
- Márna lásky snaha

- Tragédie:

- Hamlet
- Rómeo a Júlia
- Othelo
- Macbeth
- Kráľ Lear
- Historické drámy
- Richard III
- Henrich IV, V, VI, VII
- Július Caesar
- Antónius a Kleopatra

Slovenská literatúra

- Hugolin Gavlovič- Valaská škola mravú stodola
- Kladie si za cieľ „vyškoliť“ čitateľa v životnej múdrosti a skúsenosti pastierov. Zámer bol však v skutočnosti širší a Gavlovič sa zaoberal veľkým množstvom rozličných problémov, súvisiacich so vzťahom jednotlivca k Bohu, blížnym a k spoločnosti. V okruhu hovoriacom o vzťahu k Bohu vyzýva k odstupu od pozemských, pominuteľných hodnôt. Odsudzuje poverčivosť a vieru v sny a upozorňuje na nevyhnutnosť smrti. Nabáda k bázni pred Bohom a k ochote slúžiť mu.

- Martin Rakovský- O spoločenských vrstvách v štáte a príčinách prevratov
v kráľovstvách a cisárstvach
- Podáva svoju predstavu o zložení spoločnosti. Uznáva opodstatnenosť existencie vznešených predstavených. No upozorňuje na oprávnenosť a užitočnosť svedomitej práce roľníkov, remeselníkov,... Za hlavné príčiny rozpadu štátu označuje krutovládu, nespravodlivosť, neschopnosť panovníka. Nerovnosť a bezbožnosť ľudu i jeho vládcov.

 
Podobné referáty
Humanizmus, renesancia a barok GYM 3.0038 385 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.