referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Literatúra Próza naturizmu
Dátum pridania: 07.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 183
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Drak sa vracia- novela, rozprávkový príbeh, príbeh o hladaní skutočnej cti, lásky a dôvery.Eva Jariabková,Drak-Martin Lepíš, Šimon Jariabka. Príroda zachraňuje Drakovi život- Pomáha lastovičke, Šimon mu vypálil chatu. Konflikt Draka so Šimonom vyrieši sa drak si privedie ženu. Je to retrospektíva Drakova žena Zoška. Chýba presné určenie času a miesta, Chrobák sa viac venuje prírode a Figuli prvkom rozprávkovosti -víťazstvu dobra nad zlom.
Tri gaštanové kone- ústredná téma je láska, oslava ľúbostného citu, čas 30- roky 20. storočia. Miesto- dedina na Orave. Postavy- Peter, Jano, Magdaléna. Konflikt- čistá láska Petra a Magdalény, Láska z donútenia, pod tlakom matky, dobro verzus zlo Peter vs. Jano, v celom diele hlavnú úlohu zohrávali peniaze. Číselná symbolika- usadiť sa, postaviť dom a prísť na troch gaštanových koňoch. Vykonávateľ spravodlivosti je príroda, konflikt rieši príroda a nie človek. Príroda odráža vnútro človeka.
Nevesta hôľ- ide o román, postavy- Zuna na polovicu je víla a občas sa mení na vlka. Nevieme, kedy je realita a kedy je skutočnosť. Horár, Krčmár, Uhliar. Prvky naturizmu, opisy prírody , rozprávanie s vlkmi, panenská príroda, čistota Zuny. Celý román je oslavou voľnosti, čistoty, prírody.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.