referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Osem rád ako zvládnuť maturitu
Dátum pridania: 23.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: letas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 010
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Každý študent na strednej škole musí prejsť v 4. ročníku maturitnou skúškou. Táto skúška je pre vás veľmo dôležitá. Preto je tu pre Vás 8 základných pravidiel, ktoré Vám snáď pomôžu lepšie zmaturovať.


OSMORO MATURANTA
1. Veni, vidi
Už počas štúdia na alma mater si počas maturít nájdite čas a príďte sa pozrieť na predmety, ktoré približne Vás budú zaujímať. Predovšetkým zistíte systém, v akom maturity prebiehajú a zažijete atmosféru (ťahania maturitných otázok). Takto nebudete v 4. ročníku v príslušný deň prekvapení, čo sa to tam vlastne deje.

2. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku
Už od 1. ročníka sa snažte si dostatočne písať poznámky a dávať pozor na hodine. Aj keď to znie mentorsky, niektorí ľudia si pred maturitami trhali vlasy, keď zistili, že k niektorým kapitolám majú napísanú (až) jednu vetu a z triedy idú maturovať z predmetu dvaja. V najhoršom prípade si však vypožičiate od nejakej zodpovednej spolužiačky (vždy sa nejaká nájde) všetky poznámky a zasponzorujete kopírovacie služby...
Vhodným nápadom bol fascikel s vypracovanými otázkami (do priehľadného obalu je vložená jedna maturitná otázka i s vypracovaním).

3. Menej je viac
Čím skôr sa snažte získať maturitné otázky a dôkladne si ich preštudujte, prípadne prekonzultujte so spolužiakmi a profesormi. Zistite, ktoré časti učiva sú na maturitách nepotrebné, hneď vám bude - najmä 2 dni pred maturitou - ľahšie na duši.. (Načo sa zbytočne učiť starovekú či humanistickú literatúru, Langrangeovu vetu a pod.) Ďalej si zistite, ktoré otázky ste schopní zvládnuť bez prípravy, resp. s prípravou minimálnou. Mnoho ich je napr. v cudzích jazykoch - otázky typu My Hobbies, My Family and Friends, Travelling...

4. Výber je menšia (!) polovica maturity
V 4. ročníku by ste už mali vedieť, na akú VŠ sa hlásite, prípadne k akému smeru inklinujete. Nemusíme vám hovoriť, že podľa toho si máte vyberať aj maturitné predmety (medik nepôjde maturovať z dejepisu). Príprava na maturitu bude zároveň aj prípravou na maturitnú skúšku. Ak si vôbec neviete vybrať predmety, poraďte sa so spolužiakmi, staršími kolegami a profesormi a vyberte si najľahšie maturitné predmety. Žiaľ, niekedy je pripustenie k maturite z daného predmetu podmienené navštevovaním príslušného semináru, čo môže byť niekedy problém.

5. Deň D
Maturuje sa v pondelok až štvrtok (prinajhoršom i v piatok poobede) a to ráno (7.15 - 11.30) a poobede (11.40 - 16.00).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.