referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Náuka o spoločnosti Osobnosť, charakter, IQ
Dátum pridania: 24.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: macura
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 385
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Osobnosť-sebareagujúci systém individuálne jedinečne kombinovaných psychických charakteristík, kt. sa utvárajú individuálne jedinečne v jednote dedičného a získaného a kt. fungujú v systéme vonkajších vzťahov u konkrétneho jedinca.→každý človek je osobnosťou- jedinečný, neopakovateľný,...
Typy osobnosti- podľa Hypokrata a Galena-z predstavy ,že temperament závisí od predvládajúcich tekutín:krvi(sangius),hlienu(phlegma),žlče(cholé),čiernej žlče (melan-cholé).Sangvinik-nestála povaha,živosť,pohyblivosť,rýchly vznik citov, veselý, optimistický,dobromyseľný,spoločenský.Cholerik-výbušná povaha, ťažko sa ovláda, neprispôsobyvý, netolerantný.Flegmatik-pokojná povaha,spoľahlivý, racionálne rozmýšľa.Melancholik-skôr uzavretý,nesmelý,smutný,perecitlivelý ,.Podľa Junga-Introvert-uzavretý,menej komunikatívny,nespoločenský.Extrovert-spoločenskýpovrchnejší,komunikatívny. Podľa Eysencka-introvert,extrovert+ labilný,stabilný.Charakteristika osobnosti-individuálna(moja vlastná)+ všeobecná(pohlavie,vek).Črty osob.-majú ráz trvalej charakteristiky,kt. sa v správaní vyskytuje pomerne všeobecne.Vlastnosti osob:aktivačno-motivačné (potreby,záujmy);vzťahovo-postojné(postoje,názory);výukové (schopnosti, zručnosti);dynamické(temperament);sebaregulačné(sebavedomie);psychické procesy a stavy(presnosť maslenia).Schopnosti-ide o predpoklady na vykonanie určitej činnosti,delíme:všeobecné(inteligencia)a špeciálne(pamäťové,verbálne,...).

Človek žije v skupinách. Deje v skupinách:personalizácia(človek sa stáva sám sebou-formuje si názor na svet,...),socializácia(človek sa učí žiť s druhými,osvojuje si spolužitie,spoluprácu,..,tak že nestráca svoju jedinečnosť),konformita(človek podľahne úsudku alebo konaniu skupine).Sociálna rola- súbor očakávaní členov skupiny k jednotlivcovi,vzhľadom na jeho správanie.Soc. status-miesto človeka v hierarchii,vzhľadom na vertikálne členenie.Soc. pozícia-miesto človeka v skupine ,kt. je definovaná prostredníctvom sociometrickej voľby.Na základe roly, statusu, pozície sa určuje postavenie človeka v skupine.Ja+rodičia-primárna soc. skupina Sociálna skupina-ľudia,kt.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kniha psychológie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.