referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Andrej Radlinský životopis
Dátum pridania: 28.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 843
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Medzi budovateľmi slovenskej národnej kultúry a bojovníkmi za práva Slovákov v 19.storočí význačné miesto patrí Dr. Andrejovi Radlinskému. Pochádzal z Dolného Kubína (narodil sa 8. júla 1817), jeho matka bola dcérou brata Antona Bernoláka, po gymnaziálnych štúdiách v Ružomberku, Kremnici a Budíne, po filozofii v Trnave sa pripravil na kňazstvo vo viedenskom Pázmaneu. Po vysvätení za kňaza v roku 1841 pôsobil ako kaplán v Budíne, Štefultove, Zlatých Moravciach a Banskej Štiavnici (1843 – 1849), odkiaľ musel tajne utiecť ako „pansláv“ v revolúcii roku 1848 do Viedne. Tu bol redaktorom vládnych Slovenských novín spolu s Danielom Richardom. V rokoch 1850 – 1861 pracoval v Budíne ako prekladateľ krajinského zákonníka. Posledných 18 rokov svojho života bol farárom v Kútoch na Záhorí, kde aj zomrel 26. apríla 1879.

Keď Radlinský nastupoval do verejného života, kryštalizovala sa otázka spisovnej slovenčiny, v ktorej prezieraví rodoľubovia videli nenahraditeľný prostriedok na zachovanie života národa. Radlinský prijal Štúrovu opravenú slovenčinu, hoci pod tlakom Bachovej politiky za istý čas taktizoval so „staroslovenčinou“ spolu s Jánom Kollárom. Ale už roku 1851 na schôdzke v Bratislave, s Hurbanom, Hodžom, Štúrom, Palárikom, Závodníkom sa pričinili o definitívne schválenie strednej slovenčiny. Tieto zmeny stanoviska boli u Radlinského diktované národnými záujmami.

Celý Radlinského život charakterizuje bohatá vydavateľská a organizačná činnosť. Už ako Štiavnický kaplán začal vydávať Poklady kazateľského rečníctva (1848 – 1853), zbierky básní na nedele a sviatky, ako pastoračnú pomôcku pre oltárnych bratov. Vyšli z nich štyri zväzky. Istotne to bol aj prejav úcty voči svojmu bývalému profesorovi vo Viedni Antonovi Palšovičovi, keď vydal v 18 zväzkoch zbierku jeho 653 kázní pod názvom Všenáuka kresťansko katolická ako aj Kázne sviatočné a príležitostné toho istého autora v troch zväzkoch. Pre zblíženie s východnými bratmi uverejnil roku 1851 zbierku ruských kázní Sobranije ruskich propovedej a pridal k nim rusko-nemecko-latinský slovník, ktorý mal uľahčiť ich čítanie. Ako pastoračne činný kňaz si dobre uvedomoval dôležitosť cirkevného spevu pre zintenzívnenie náboženského života.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.