Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ján Palárik životopis

Vyštudoval teológiu, písal hlavne veselohry, reaguje na vzniknutú situáciu.

Inkognito – nadväzuje na Chlúpkovo kocúrkovo a kritizuje mamonárstvo, pretvárku a odnárodnenie.
Najznámejšia veselohra Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Hlavné postavy – mladá grófka Eliza Hrabovská, jej spoločníčka Miluša Oriešková, učiteľova dcéra, barón Lajoš Kostrovický (maďarón). Inžinier Rohoň. Dej je založený na dvojitej zámene postáv.
Dej – grófka Elisa si má vziať za muža baróna Lajoša ale ani nevie ako vyzerá, chce vyskúšať aký ja tak sa vymení s Milušou. Miluša sa prezlečie za grófku a grófka za obyčajné dievča. Lajoš chce tiež grófku vyskúšať a preto sa vymení so svojim sprievodcom Rohoňom. Údajného grófa privíta Miluša. Všetci štyria spolu sedia. Miluša to nezvládne a začne pred grófom kritizovať odrodilstvo. Tým si získa Rohoňa ale grófovi sa to nepáči. Barónovi sa ale zapáči grófkina priateľka. Miluša povie tajomstvo o výmene Rohoňovi aj on sa prezradí. Už iba Lajoš nič nevie. Barón po dedine hľadá obyčajné dievča ale nevie ho nájsť. Vtedy za barónom prichádzajú chlapi z dediny a povedia mu pravdu. Vystojí sa dvojitá svadby na svadbe vyjadril túžbu za zmierenie Slovákov a Maďarov.

DROTÁR – veselohra je to oslava pravého Slováka medzi odnárodnenými Slovákmi.
Dej – peštianský továrnik Rozumný zamestná drotára Bubenčíka a sľúbi mu že mu pomôže nájsť jeho brata. Do Pešti prichádza Poliak Zalewský, ktorý ma doklady pomaďarčeného Bulenčikovho brata Dobošího. Rozumný si myslí že je to Bulenčíkov brat a pripraví stretnutie. Pravdu vie židovský obchodník a Zalewského vydiera. Zalewský mu sľúbi že zvedia Rozumného dcéru Ľudmilu a v deň jeho sobáša s ňou mu vyplatí peniaze. Do Ľudmily je ale zaľúbený skutočný Doboši aj on je zamestnaný u Rozumného ako domovník. Drotár spozná svojho brata a povie to Rozumnému. Zalewský má výčitky svedomia a udá sa na polícii. Továrnik mu odpustí a vybaví mu milosť. Zalewský sa ožení s Ľudmilou a Bulevčík s neterou Rozumného.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk