referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Milo Urban životopis
Dátum pridania: 15.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 654
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
- v osamelej hájovni pod Babou horou prežil radostné detstvo v dôvernom styku s prírodou. Už ako šestnástrocný zacal publikovat.
- stal sa úradníkom a neskôr redaktorom v Bratislave
- vo svojich dielach vytváral tragické ludské situácie, nastoloval a riešil v nich všeobecne platné ludské problémy. Do našej literatúry nimi vniesol nový spôsob vykreslenia postáv cez ich vnútorné konflikty.
Živý bic
- patrí medzi najvýznamnejšie a najviac prekladané diela novodobej slovenskej prózy. Živý bic podáva nepriame svedectvo o neludskosti vojny. Jeho dejiskom je hornooravská dedina Ráztoky, ležiaca „pánubohu za chrbtom", avšak nie mimo kolobehu dejín. Ozveny frontových udalostí doliehajú aj sem. Pod ich vplyvom sa zauzlujú ludské osudy a silnie živelný odpor dediny. Popri celom rade výrazných, až monumentálne vykreslených postáv, má Živý bic aj svojho kolektívneho hrdinu. Je ním prostý dedinský lud, ktorý na vonkajšie popudy reaguje ako jedna bytost. Preto sa tento druh románu oznacuje ako unanimistický (lat. una anima = jedna duša).
Kompozicne sa Živý bic rozclenuje na 2 casti: STRATENÉ RUKY a ADAM HLAVAJ. Hoci ich dejová výstavba je odlišná, obidve casti úzko spolu súvisia a vytvárajú jeden významový celok. V prvej casti autor súbežným radením zdanlivo izolovaných príbehov oboznamuje citatela s dobou, prostredím a postavami, rozvíja prvé konflikty.
Na zaciatku Ráztocania poznajú slovo vojna, ale nechápu jeho skutocný zmysel a dosah. Zacali si ho uvedomovat až vtedy, ked z obchodov zmizla múka a petrolej, všetko navidomoci zdraželo a polia ostávali neobrobené. Neúprosnú skutocnost vojny pripomenul Ráztocanom návrat Ondreja Korena z frontu ako bezrukého a nemého mrzáka. Od tejto epizódy sa dejová krivka románu prudko dvíha. Urban dedinský lud neidealizuje, ale vedie ostrú deliacu ciaru medzi ním a príslušníkmi panskej vrstvy.
Už v prvej casti Stratené ruky sa citatel priamo v dejovej akcii oboznamuje s väcšinou románových postáv, ktorými Milo Urban zaludnil svoj Živý bic. Niektoré z týchto postáv (Koren, Ilcícka, Kúrnava, Mrva) vymodeloval podla životných predlôh, pricom ich dotvoril v súlade s celkovým ponatím románu. Aj zúctovanie ludu s nenávideným notárom Okolickým v závere románu bolo podla priznania autora motivované skutocnou udalostou.
Druhá cast, Adam Hlavaj, je ucelenejšia. Zjednocuje ju hlavná postava románu Živý bic, Adam Hlavaj, ktorý až v nej bezprostredne vstupuje do deja. Adam Hlavaj zbehne z východného frontu a skrýva sa v Ráztokách.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Milo Urban životopis SOŠ 2.9466 2594 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.