referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Michelangelo Buonarotti životopis
Dátum pridania: 26.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 812
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
M i c h e l a n g e l o (1475 – 1564)


Michelangelo patrí k významným predstaviteľom renesancie. Narodil sa

6.3. 1475 v Caprese v Casentine. Detstvo prežil vo Florencii, kde chodil aj do školy. Ťažko by sme našli umelca, ktorý by vedel pracovať tak tvrdo ako tento velikán. Tvrdil o sebe, že je iba sochár, vyhlasoval o sebe, že nie je maliar. Podpisoval sa Michelangelo, florentský sochár, bol aj básnik a architekt.

Dnes už môžeme hodnotiť Michelangelovu povahu i jeho génia bez akýchkoľvek ilúzií. Dokonale poznáme jeho osobnosť i jeho život, máme jeho listy, listy, ktoré sám písal i ktoré dostával a táto korešpondencia najlepšie a najúplnejšie osvetľuje jeho povahu. Bol to tvrdý človek, s ktorým sa ťažko vychádzalo. Bol samotár, ktorý šiel celkom sám svojou cestou. Okrem svojich vlastných trampôt a ťažkostí vo svojom povolaní musel vziať na seba aj bremeno chýb iných a tak pykať za viny celého storočia. Jeho osobnosť môžeme poznať predovšetkým z jeho diela, z jeho malieb a sôch, ktoré sa väčšinou zachovali dodnes, ďalej z jeho korešpondcie, čo zhromaždil jeho synovec, ktorý urobil zo svojho domu Michelangelov pamätník a napokon z jeho básní, lebo Michelangelo sa najmä v posledných rokoch svojho života zaoberal aj poéziou.

Bol vynikajúci sochár a do akej miery vpisuje svoje predstavy do mramoru, vidieť na jeho súsošiach, ktorých postavy akoby už vopred boli schúlené v mramorovom bloku a určovali jeho tvar, miesto, aby svoj tvar odvodzovali z neho. S najväčším problémom tohto druhu sa Michelangelo bezpochyby stretol po návrate z ríma, keď ho správa florentskej katedrály požiadala, aby čo najlepšie zúžitkoval obrovský mramorový blok, ktorý kedysi iný sochár nešťastne navŕtal, napoly pokazil a potom nechal tak. Z tohto kusa mramoru Michelangelo prebudil k životu Dávida, majstrovské dielo svojej mladosti, ktoré ho stálo dva roky práce. 14. mája 1504 previezli sochu z Michelangelovej dielne za dómom ku vchodu do paláca Signorie. Dnes je na tomto mieste kópia a originál premiestnili do florentskej Gallerie dell´Accademia. Toto dielo nesporne patrí k najznámejším a najvyznamnejším sochám Michelangela. Na žiadosť francúzskeho kardinála Jeana Villiersa de la Grolaye z bloku bieleho carrarského mramoru slávnu Pietu, ktorá je dnes v kaplnke chrámu sv. Petra v Ríme. Je to obdivuhodne krásne súsošie a Michelangelo s oprávnenou hrdosťou vytesal svoje meno do šerpy, ktorú má Panna Mária krížom cez prsia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Dejiny umenia
Podobné referáty
Michelangelo Buonarotti životopis SOŠ 2.9629 2524 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.