referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Pola Negritová životopis
Dátum pridania: 07.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 664
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Slovensko-poľský pôvod + nemecký režisér + americké štúdio = slávna filmová hviezda éry nemého filmu. Svojím netradičným pôvabom a živelným herectvom vniesla do filmu nového ducha. Sláva a obdiv verejnosti ju však natoľko opantali, že stratila kontakt s realitou. A to sa v Hollywoode nevypláca...
Za čias Rakúsko-Uhorska boli slovenskí drotári známi a znávaní remeselníci v celej Európe. Jedným z nich bol aj Juraj Chalupec. Pochádzal z malej stredoslovenskej dedinky Nesluše, drotárčenie ho však zaviedlo až do ďalekého Poľska. Tam spoznal schudobnenú poľskú šľachtičnú Eleonóru Kielczewskú, ktorá sa čoskoro stala jeho ženou. Z toho obyčajného slovensko-poľského zväzku sa 3. januára 1897 v dedinke Lipno narodilo neobyčajné dieťa. Dcérka Barbora Apolónia sa neskôr stala jednou z najpopulárnejších amerických herečiek nemého filmu.
Barbora Apolónia, prezývaná Pola, prežila niekoľko rokov svojho detstva aj na území Slovenska - na Kysuciach. Keď však jej otca za revolučnú činnosť poslali do sibírskeho gulagu, musela sa spolu s mamou vrátiť do Poľska. A tu sa začala aj jej hviezdna kariéra. Najskôr študovala balet, potom sa preorientovala na divadlo a dotiaľ už bol len krôčik k filmu. Na striebornom plátne sa Pola prvýkrát objavila v roku 1914, skutočný úsech však prišiel až o päť rokov neskôr, keď so začínajúcim nemeckým režisérom Ernstom Lubitschom nakrútila historickú drámu Madame Dubarry. Príbeh o krajčírke, ktorá sa stane milenkou francúzskeho kráľa Ľudovíta XV., za čo skončí pod gilotínou, sa stal celoeurópskou senzáciou a odštartoval hollywoodsku kariéru Lubitscha a Poly. Americké obecenstvo si polu hneď obľúbilo. Už sám fakt, že je prvou európskou herečkou v Amerike, jej dodával nádych exotickosti, no divákov fascinovala aj herečkina neobyčajná krása a démonický, vášnivý herecký prejav. V časoch, keď by filmoví cenzori na plátne najradšej obliekli aj Michelangelovho Dávida, to však nebola veľká výhra. To si uvedomovali aj štúdiá, a tak Pole ponúkali iba úlohy, ktoré neboli hodny jej talentu. Mzda 10-tisíc dolárov týždenne, bombastická reklama a boj o prvenstvo s hviezdami ako Gloria Swansová či Theda Bara však Pole zabezpečili obrovská záujem verejnosti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Tv komplet 31/03
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.