referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Leonard Bernstein životopis
Dátum pridania: 14.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nikuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 208
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Len málo tvorcov hudby v minulosti a v súčasnosti prešlo tak závratnou kariérou ako
L. Bernstein – pedagóg, klavirista, medzinárodne uznávaný dirigent, skladateľ, hudobný spisovateľ a známa televízna osobnosť.
Hudbu študoval na Harwardskej univerzite u Waltera Pistona a neskôr u E. B. Hilla.
Po náhodnom záskoku Bruna Waltera s Newyorskími filharmonikmi v r. 1943 sa mu otvorila rýchla, ale trvalá kariéra jedného z pilierov svetového dirigentského umenia druhej polovice 20. storočia.
Na počiatku jeho menej sľubnej dráhy stáli úspechy v oblasti symfonickej tvorby predovšetkým vďaka rozmanitej symfónii Jeremiah. Najväčšie úspechy ho čakali v oblasti tvorby muzikálov. Z krátkeho baletu Fancy Free vytvoril prvú hudobnú komédiu On The Town, ktorá dosiahla 463 repríz. V tomto štýle veselého rozprávania na tému New York sú autorom zachytené sny a splnené túžby sestier Ruth a Eilee, ktoré sa chcú v metropole USA stať herečkou a spisovateľkou, v muzikále Wonderful Town.
Medzi neobyčajné výtvory brodwayskej produkcie rozhodne patrí satiricko-ironická hudobná offenbachiáda Candide na Voltairov námet, kde skladateľ popri valčíkoch, mazurkách a gavotách siafol po jazze a rôznych juhoamerických rytmoch.
Vrcholom jeho tvorby je muzikál West Side Story (1957), známy aj z rozhlasového prepisu. Je to tragické a kruté dielo, a predsa je oslavou lásky. Bernstein sa svojou javiskovou prácou stal jedným z kliesniteľov nových ciest hudobného divadla 20. storočia.
 
Podobné referáty
Leonard Bernstein životopis SOŠ 3.0093 332 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.