referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Honoré de Balzac životopis
Dátum pridania: 15.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 294
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Francúzka realistická literatúra

Autori: Honoré de Balzac, Gustáv Flaubert, Guy de Maupassant, Stendhal.

Honoré de Balzac

Je svetoznámi románopisec. Bezúspešne sa snažil zbohatnúť na burze, jeho celoživotným bremenom boli jeho veritelia. Celoživotné dielo bolo zhromaždené do jedného cyklu pod názvom Ľudská komédia – tento cyklus je encyklopedickým zobrazením Francúzskej spoločnosti od nástupu buržoázie cez jej vnútorný rozklad, rozkvet kapitalizmu a s ním spojený obraz nemorálnosti boháčov opantaných peniazmi. Ľudská komédia obsahuje 97 románov, je rozdelená do troch cyklov.
1 cyklus – štúdia mravov tam patria romány: Otec Goriot, Manželská zmluva, Lesk a bieda kurtizán, Sesternica Beta, Stratené ilúzie.
2 cyklus - štúdie filozofické romány: Šagrénová koža, Hľadanie absolútna, Zbohom Luis Lambert,.
3 cyklus – štúdie analitické: Filozofia manželstva.

Otec Goriot hlavné postavy – otec Goriot, prvá dcéra Anastázia, druhá dcéra Delfína, Eugen Rastignac
Dej: otec Goriot bol najskôr len robotník ktorý zbohatol na predaji cestovín, ako obchodník bol veľmi šikovný, trpezlivý a dobrý diplomat. V súkromí bol však neohrabaný, nezaujímal sa o módu ani o kultúru. Keď sa oženil bola jeho žena predmetom zbožného obdivu a bezhraničnej lásky. Po siedmich rokoch zomrela a Goriot všetku svoju lásku preniesol na dcéry. Vychoval ich zle lebo im splnil každé želanie a ich potreby staval vysoko nad svoje. Dal im veľké veno. Anastázia sa vydala za grófa čím sa dostala do vyššej spoločnosti a Delfína sa zas vydala za bankára. Prinútia otca aby predal obchod a peniaze dal im, pretože ich výdavky boli vysoké a ich manželia im neumožňovali viesť taký rozmarný život ako otec. Goriot ide bývať do penziónu. Dcéry sa za neho hanbia a chodia za ním iba v noci, pýtať peniaze. Goriot postupne príde o všetko a jeho jediným priateľom sa stane Rastiňak. Starec zomiera sám. Pochová ho Rastiňak na trovy študentského spolku. Dcéry neprídu ani na pohreb namiesto seba iba prázdny koč.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.