referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Heinrich Hertz životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bafko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 060
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Heinrich Rudolf Hertz bol jeden z najvýznamnejších nemeckých fyzikov 19. storočia. Narodil sa 22. februára 1857 v Hamburgu a zomrel 1. januára 1894 v Bonne. Bol strýkom východonemeckého fyzika Gustáva Hertza, ktorý dostal v roku 1925 Nobelovu cenu za fyziku spolu s J. Franckom za ich experimentálne práce a objav zákonov pôsobiacich pri zrážke elektrónu s atómom. Heinrich Rudolf Hertz dal meno fyzikálnej jednotke frekvencie - Hz - hertz, pričom 1 Hz je kmit za 1 sekundu.

Heinrich Rudolf Hertz študoval na technike v Mníchove, potom matematiku a fyziku v Berlíne, kde v tom čase prednášali významní učenci K. R. Kirchhoff a H. Helmholtz, o ktorých sme sa aj my už na fyzike učili.
V roku 1884 sa stal profesorom na technike v Karlsruhe a v roku 1889 profesorom na univerzite v Bonne. Jeho význam pre nás spočíva najmä v experimentálnom dôkaze existencie elektromagnetických vĺn a preskúmaní ich vlastností, čo vytvorilo základy pre vynájdenie rádia a televízie. Určil, že rýchlosť elektromagnetických vĺn sa rovná rýchlosti svetla a zistil úplnú totožnosť základných vlastností elektromagnetických a svetelných vĺn, čím dal experimentálny základ Maxwellovej teórii. James Clerk Maxwell bol významný škótsky fyzik, ktorý v roku 1864 vypracoval teóriu elektromagnetických vĺn, ktoré sú základom rádiového prenosu. Ich existenciu dokázal až Hertz. Ak by boli Maxwellove teoretické predstavy naozaj správne, tak by sa v praxi muselo odohrávať nasledovné: Z miesta, kde by sa nachádzali elektrické výboje, by sa museli šíriť na všetky strany elektromagnetické účinky, to značí, že by sa musela vytvoriť sférická elektromagnetická vlna. Keby preskakoval elektrický náboj hore dolu medzi dvoma kovovými guľami, tak by museli vzniknúť postupné elektromagnetické vlny tej istej frekvencie. Hertz vytvoril teóriu oscilátoru. V roku 1890 odvodil Maxwellove rovnice do terajšej podoby a pokúsil sa vysvetliť teóriu elektromagnetických javov v pohybujúcich sa vzťažných systémoch. Prístroje, pomocou ktorých Hertz dokázal pravdivosť Maxwellových rovníc, možno obdivovať v Nemeckom múzeu v Mníchove. Sú veľmi jednoduché, no napriek tomu sa dá s nimi dokázať, že elektromagnetické vlny maju všetky tie isté vlastnosti ako svetelné vlny.
Heinrich Rudolf Hertz sa však zaoberal aj mechanikou. V roku 1881 vypracoval teóriu nárazu pružných tuhých gúľ, vypočítal čas nárazu a zaviedol aj presný pojem tuhého telesa.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.