referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Augustus životopis
Dátum pridania: 08.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Silvinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 547
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Po Ceaserovej smrti sa dostal k moci vnuk Ceaserovej sestry Oktavián, neskoršie nazvaný Augustus, to značí Vznešený. Augustus vládol 44 rokov, od roku 30 p.n.l až do svojej smrti. Augustus zdedil veľké bohatstvo a preto získal na svoju stranu väčšiu časť rímskeho vojska. A tak prišlo k novej občianskej vojne, ktorá sa skončila jeho víťazstvom. A práve jeho víťazstvom sa skončili občianske vojny, ktoré trvali takmer 1. storočie pred n. l. a tým oslabovali moc rímskeho štátu. Jeho víťazstvom a porážkou stúpencov senátu znamenala koniec rímskej republiky a začiatok cisárstva. Stal sa neobmedzeným vládcom, cisárom s čím sa museli zmieriť rímski boháči a senátori. Uvedomili si, že keď je Augustus taký silný vládca, tak môže ubrániť ich majetok pred nebezpečenstvami, ktoré im hrozili. Patrili sem aj nespokojní rímsky otroci.
I keď rímska republika zanikla, ponechal staré úrady konzulov a tribúnov ľudu, kde však dosadzoval svojich verných ľudí. Používal moc tribúna ľudu a získal právo samostatne vydávať rôzne nariadenia a aj zrušiť každé uznesenie štátu. Na toto všetko využil aj povesť svojho strýca Ceasera, ktorý sa stal národným hrdinom. V skutočnosti bol jediným vládcom ríše. Najviac sa staral o to, aby zadarmo dostával obilie a aby sa pre neho robili veľkolepé hry v cirkuse.
Stal sa i neľútostným politikom. Upevňoval i panstvo bohatých otrokárov. Teda podporoval úplne všetko, čo upevňovalo rímsku spoločnosť. Získaval si básnikov a dejepiscov, ktorých obdarovával darmi, pretože tí vo svojich dielach oslavovali minulosť Ríma. Trestal i občanov, ktorý žili ľahkomyseľný život, a to vyhnanstvom. Vďaka nemu sa zmenil aj vzhľad Ríma, kde pribudlo veľa mramorových stavieb- úradných budov a chrámov. Rím teda značil stred tejto ríše ovládajúci takmer celý svet. Staral sa aj o bezpečnosť hraníc, pretože najväčším nebezpečenstvom boli nájazdy germánskych kmeňov. Vojnami proti nim upevnil hranice na riekach Rýn a Dunaj. A keďže stále víťazil, tak pokračoval ďalšími výbojmi, až kým ho neprekvapila porážka v Germánia, dnešné Nemecko. A tak museli ustúpiť a vybudovať opevnenia na ľavom brehu Rýna. Zlepšili sa i pomery v zahraničnej politike o zachovaní mieru a to prispievalo k rozvoju obchodu a remesiel.
Bol chladný a vypočítavý panovník, ktorého podporovala jeho úskočná žena Livia. Augustus zomrel vo veku 77 a po sa vlády ujal jeho adoptívny syn Tiberius Caesar. Na jeho počesť sa postavilo mnoho chrámov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.