referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
Martin Rázus životopis
Dátum pridania: 13.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ashleinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 677
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Život a dielo Martina Rázusa
Vyrastal v chudobnej, poloproletárskej roľnícko-garbiarskej rodine s patriarchálnymi pomermi. Ich rodina mala prímenie Capko, pod ktorým bol Rázus v roku 1894 zapísaný aj do školy. Mal štyroch bratov , (dvaja z nich mali v Mikuláši známu tlačiareň „Bratia Rázusovci“). Najmladšia zo šiestich súrodencov bola jeho sestra - spisovateľka Mária Rázusová Martáková (1905-1964). Vo svojom rodisku vychodil päť tried ľudovej školy a neskôr navštevoval meštiansku školu v Liptovskom Mikuláši (1899-1902).Už tu sa prejavilo jeho národné cítenie a kvôli účasti na volebných zhromaždeniach Slovenskej národnej strany musel prestúpiť na gymnázium do Banskej Bystrice. Tu vychodil štvrtú triedu a od piatej triedy až po maturitu navštevoval gymnázium v Kežmarku (1903-1907). Bol síce výborný žiak, ale s povesťou pansláva.
Prvý krát sa pokúšal veršovať, keď sa mu do rúk dostali verše Sama Chalúpku. Tu napísal aj svoje prvé básne, ktoré síce neboli uverejnené, ale v oktáve už sporadicky publikoval pod pseudonymom Mrazák. V roku 1905 boli v Liptove voľby. Mladý Rázus skladal veršované agitky, z ktorých sa zachovala jedna pod názvom Vrbická inteligencia. V Bratislave vyštudoval evanjelickú teológiu aj napriek tomu, že on sám chcel byť advokátom, no matka mu to nedovolila. Navyše štipendium platilo iba pre štúdium teológie (na štúdium mu prispel aj jeho vzdialený príbuzný J.Borbis).
Bol najmladším členom básnickej skupiny Ivana Kraska. Roku 1908 ťažko ochorel na týfus, najskôr sa liečil v nemocnici a potom doma u rodičov, kde sa jeho stav zase zhoršil, ale napokon sa vyliečil a mohol pokračovať v štúdiách. Tu sa na poradách mládeže zoznámil aj s Elenou, svojou budúcou manželkou, ktorá ho neskôr predstavila aj svojim rodičom v Banskej Bystrici a tí mali z Rázusa dobrý dojem.
V júli roku 1911 sa na pár mesiacov stal kaplánom v Modre u svojho budúceho švagra, neskoršieho biskupa Samuela Zocha. Na jeseň toho istého roku sa vybral na teologické štúdium do Edinburghu. Tento pobyt zabezpečil Seton – Watson. Cestou vo vlaku sa stretol s Ľudevítom Šenšelom, ktorý šiel tiež do Edinburghu na štúdiá. Cestovali spolu cez Bohumín, Prahu, Drážďany, Berlín, Hamburg a loďou do Edinburghu. Všade urobili zastávku, poprezerali si pozoruhodnosti a spriatelili sa. Bývali spolu u Mrs.Macphail, u ktorej poznávali spoločenský a kultúrny život škótskej inteligencie. Zapísali sa na dve vysoké školy: na teologickú fakultu a na New College.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Martin Rázus životopis SOŠ 2.9849 739 slov
Martin Rázus životopis SOŠ 2.9917 802 slov
Martin Rázus životopis SOŠ 2.9663 1374 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.