referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Gustáv Husák životopis
Dátum pridania: 16.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: -if-
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 860
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Gustáv Husák sa narodil 10. 01. 1913 v malej dedinke Dúbravka. Bol nadaným, pilným a ctižiadostivým študentom bratislavského gymnázia a funkcionárom školskej samosprávy. V histórii svojej rodnej Dúbravky bol prvý, kto po absolvovaní gymnázia dosiahol i vysokoškolské – právnicke vzdelanie.
Priťahovalo ho komunistické hnutie. Veril, že komunisti chceli radikálne zmeniť daný spoločenský stav a poriadok s jeho triednou hierarchizáciou, politickým, hospodárskym, národnostným a právnym usporiadaním, s jeho morálkou. Nadobúdal presvedčenie, že len komunistická strana chce premenu spoločnosti uskutočniť komplexne a prostriedkami prinášajúcimi všeľudský pokrok.
Ako 16-ročný vstúpil do Komunistického zväzu mládeže a v roku 1933, ešte ako študent bratislavskej právnickej fakulty, do KSČ (Komunistická strana Československa). Začína sa rozšírovať a prehlbovať jeho účasť na politickom dianí. Stáva sa vedúcou postavou komunistického Spolku socialistických akademikov. Písal do revue DAV. Od maraca 1934 bol redaktorom časopisu Šíp.
Gustáv Husák sa stal najvýraznejším predstaviteľom 2. vlny marxistickej inteligencie, ktorá – v porovnaní s prvou, davistickou – bola oveľa početnejšia, menej zaťažená tápaním a ilúziami prvých rokov česko-slovenskej štátnosti.
Ľudsky sa zblížil s Vladimírom Clementisom, ktorého obdivoval pre šírku jeho záujmov, schopnosť obsiahnuť obrovský register aktivít. Veľmi si vážil Clementisovo úsilie začleňovať Slovákov do kontexu európskej civilizácie, sám však tejto problematike nevenoval väčšiu pozornosť.
Gustáv Husák pracoval aj vo Zväze slovenského študenstva a už začiatkom roku 1935 sa pričinil o vytvorenie demokratického bloku komunistických, sociálnodemokratických a republikánskych študentov v tejto organizácii. V roku 1936 sa stal tajomníkom Zväzu slovenského študenstva a o rok jeho podpredsedom.
Po zániku Šípu roku 1936 sa sústredil najmä na prácu v študentskom hnutí a naďalej – ako zástupca komunistických študentov – pôsobil v bratislavskom vedení KSČ.
V roku 1937 úspešne skončil štúdium na bratislavskej Komenského univerzite a onedlho získal doktorát práv.
Aj jeho zásluhou začala roku 1938 v Košiciach pôsobiť Slovenská vysoká škola technická.
Roky 1938 – 1945 prirovnal k dramatickému filmu plnému zvratov a prekvapení. Po 6. októbri 1938 až do rozbitia Česko-Slovenska pôsobil ako advokátsky koncipient u dr.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: VZOSTUPY A PÁDY - SVEDECTVÁ, Viliam Plevza 1991, Gustáv Husák prehovoril, TATRAPRESS 1991
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.