referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Francis Fukuyama životopis
Dátum pridania: 05.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: a.bednarova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 310
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 15m 30s
Pomalé čítanie: 23m 15s
 
- americký politológ; je profesorom medzinárodnej hospodárskej politiky na Univerzite Johna Hopkinsa
- (Francis Fukuyama sa narodil 27.10. 1952 v Chicago. Titul B.A. z Cornell Univesity a PhD z Harvardu – politické vedy. Člen na Oddelení politických vied - RAND Corporation od 1979-1980, potom od 1983-89 a opäť 1995-96. V 1981-82 a v roku 1989 bol členom of the Policy Planning Staff of the US Department of State, po prvýkrát ako regulárny člen špecializujúci sa na záležitosti Stredného Východu, potom ako zástupca riaditeľa pre európske politické-vojenské záležitosti. V rokoch 1981-82 bol členom americkej delegácie v Egyptsko-Izraelských rozhovoroch o Palestínskej autonómii. Získal čestný doktorád z Connecticut College, spolu s Andrzejom Korbonskim vydal knihu The Soviet Union and the Third World: The Last Three Decades (Cornell, 1987). Je členom americkej asociácie pre Advancement of Slavic Studies and the Council on Foreign Relations, and is a book review editor at Foreign Affairs. Oženil sa s Laura Holmgren a má 3deti. )

- píše o konci dejín a triumfe demokracie ako jedinej všeobecne prijateľnej formy vlády, o problematike vo vzťahu k otázkam týkajúcich sa demokratizácie a medzinárodnej politickej ekonomiky. Zameriava sa na rolu kultúry a sociálneho kapitálu v modernom ekonomickom živote. Súčasný konflikt však nepovažuje za stret civilizácií, ale za násilnú reakciu arabského sveta, ktoré sa cítia byť ohrozené pokračujúcim procesom modernizácie. Zápas s terorizmom podľa neho nemusí trvať dlhé roky, ako sa niekedy hovorí, a môže byť veľmi efektívny.

- inšpirácia Heglom ( jeho filozofia stojí na téze, antitéze, syntéze,.. absolútny duch, . objektivizuje sa. podľa neho sa duch absolutizoval v národe Prusov – kniha Pán a Rab) a Cojénom (rusko-francúzsky filozof)
Fukuyama – všetky štáty (väčšina) tendujú 1 smerom – k demokracii, má liberálny charakter, jej korene Francúzska revolúcia. Všíma si problém smerovania dejín – ich beh sa naplní, všetci budú mať demokraciu, nebudú konflikty, preto nebudú existovať ani dejiny – nebude sa mať o čom písať, žiadne vojny, strety, trh sa zjednotí. (cítiť v tom americkú doktrínu a naivitu). O kríze autoritatívnych a totalitárnych režimov. Všetky totality boli väčšinou krátkodobé, nedodržiavali pravidlá, kým totalita v Rusku (socializmus, komunizmus) ponúkla novú víziu života, systém, preto vydržala tak dlho.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.