referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Achnaton životopis
Dátum pridania: 23.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 721
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Achnaton je kráľom 18.dynastie (asi 1367-1350 pred n. l.), je známi ako náboženský reformátor a zakladateľ hlavného mesta Achetatonu (súčasná Tell el-Amarna).
Zaujíma výnimočné miesto medzi egyptskými kráľmi a od počiatku egyptológie strhuje na seba výnimočný záujem. V starom Egypte ho zaživa nazývali „ospravedlnením na nebi a na zemi," a po smrti „zločincom z Achetatonu". V súčasnosti je vyzdvihovaný za zásluhu, že Egypt sa stal kolískou monoteizmu.
Na trón nastúpil po smrti otca Amenhotepa III. Do dejín však nevošiel ako Amenhotep IV., lebo v šiestom roku vlády sa tohto mena vzdal. Znamenalo totiž „Amon je spokojný", s čím nebol spokojný, lebo si Amona nectil. Nakoniec mu uprel aj božstvo rovnako ako všetkým okrem Atona = boh slnka. Podľa neho si dal teda aj meno. Aby prerušil všetky vzťahy so starým založil nové mesto Achetaton. Miesto ktoré preň vybral bolo pusté a hlavne nebolo zasvätené ani jednému z dovtedajších bohov, čo teda vôbec nebolo až také jednoduché. Na jeho výstavbe vôbec nešetril, zmobilizoval desatisíce ľudí, a postavil si tam všetko čo by tam malo byť: chrámy, paláce atď. Dnes je z neho asi desať kilometrové pole rozvalín pri dedine Tille.
V mnohých literatúrach mu je pripisované, že „zaviedol kult Atona", alebo dokonca že ho vymyslel. Čo však nieje pravda, keďže tento patril k uctievaným dávno predtým. Sám Achnaton bol pred nástupom Atonovým veľkňazom. Po nástupe na trón využil teda svoju moc na to aby povýšil Atona nad ostatných a napokon vyhlásil za jediného. Vykonal to postupnými reformami v priebehu asi šiestich rokov. Týmto vlastne vykonal náboženskú revolúciu, čo pre tak náboženských egypťanov znamenalo totálny prevrat. O motívoch ktoré ho ktomu viedli sa určite nevie. Sú rôzne hypotézy. Ale ako najreálnejšia sa javí tá ktorá tvrdí, že tým mienil oslabiť kult Amona, a tým najme vplyv jeho kňazov. Keďže pod jeho „ochranou" boli vyhnaný Hyksósovia, ovládnutá Núbia a pod., stavali sa mu chrámy, dostával veľké obety, čím kňazi získavali veľkú moc, postupne sa stávali nezávislími od kráľa. Postupne chceli aj moc politickú. Pomohol im k tomu aj spor medzi Hatšepsut a Thutmosem III., kde robili rozhodcov. Zašlo to až tam, že v podstate povedali, že vláda faraóna záleží od vôle Amona a teda nich. Toto si až po Achatona nikto nevšímal. On to vyriešil fakt geniálne a zároveň jednoducho - zrušil im Amona a vzal im majetok.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Zamarovský, Vojtech - Bohovia a králi starého egypta. Perfekt 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.