referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
John Fitzgerald Kennedy životopis
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 487
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 17.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 29m 10s
Pomalé čítanie: 43m 45s
 
JFK - John Fitzgerald Kennedy - Symbol a mýtus novej Ameriky - Prezident s nezabudnuteľným úsmevom

Americký prezident John Fitzgerald Kennedy (JFK), patrí nepochybne medzi symboly 60. rokov, ako boli napríklad Beatles, hippies či študentské revolty. Mal len 43 rokov, keď sa stal americkým prezidentom. Avšak veľmi mladý v úrade aj zomrel. Zastrelili ho 22. novembra 1963, po dvoch rokoch a desiatich mesiacoch prezidentovania. Takmer celý svet bol šokovaný a oplakával násilnú smrť mladého človeka. Prezidenti, premiéri a príslušníci kráľovských rodov kráčali za rakvou na jeho pohrebe. Pochovali ho na národnom Arlingtonskom cintoríne vo Washingtone. Atentát v Dallase sa spája s viacerými otáznikmi. Súčasná historiografia zväčša spochybňuje žiarivý Kennedyho imidž. Až dnes sa dozvedáme informácie o jeho súkromí, ktoré sú v súčasnosti sústom pre bulvárnu tlač.
John Fitzgerald Kennedy, druhé dieťa Josepha P. Kennedyho a Rosy Fiitzgeraldovej-Kennedyovej, sa narodil 29. mája 1917 v Brookline, predmestí Bostomu. Jeho ďalšími súrodencami boli Joseph Jr. (Joe), ktorý zomrel v druhej svetovej vojne, sestry Rosemary, Kathleen, Eunice, Patricia, Jean a senátori Robert F. (Bobby) a Edward M. (Teddy). Roberta zavraždili v lete 1968 v Los Angeles počas prezidentskej kampane.
Kennedyovci boli pôvodom írski katolíci, farmári, ktorí sa v 40. rokoch 19. storočia vysťahovali do USA. Usadili sa v Bostone. Obaja starí otcovia JFK, z otcovej strany Patrick J. Kennedy, z matkinej John F.Fitzgerald, boli senátormi za štát Massachusetts. Jeho otec Josseph Patrick Kennedy sa najprv venoval obchodu so škótskou whisky a postupne sa ako špekulant veľkého formátu, resp. burzový maklér, vypracoval na dolárového magnáta a milionára. Rodinný majetok zveľadil v 20. rokoch, keď sa vrhol do filmového priemyslu a elektroniky. Bol na dvanástom mieste medzi najbohatšími mužmi Ameriky. V tom čase viedol bohémsky život s množstvom ľúbostných románikov s hollywodskymi hviezdami i hviezdičkami. Neskôr, počas veľkej hospodárskej krízy, bol finančným sponzorom a poradcom prezidenta Franklina D. Roosevelta, za čo ho v roku 1937 odmenili veľvyslaneckým postom vo Veľkej Británii. V čase Mníchovskej dohody otvorene podporil politiku oklieštenia Československa (appeasementu), netajil ani spoje názory a sympatie voči Nemecku, čím sa stal pre Rooseveltovu aministratívu problematickou osobnosťou.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Johnson Paul, Dějiny dvacátého století, Rozmluvy 1991, Rodinna Encyklopédia svetových dejín, kol., Reader´s Digest Výber, Bratislava 2000, Školský Lexikón, kol., Encyklopedický ústav SAV, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 1992, In.: HISTÓRIA (Revue o dejinách spoločnosti), číslo 2, Marec/Apríl 2003, 3. ročník, Slavomír Michálek: JFK - symbol a mýtus novej Ameriky, In.: Národná obroda, 12. Október 2000, číslo 235, ročník XI., Vladimír Šváč (Montreal), John F. Kennedy z druhej strany mince (S mafiou sa nesmeli zahrávať ani všemocní Kennedyovci)., In.: Slovo o minulosti (politicko-spoločenský týždenník 4.12. - 10.12.2002, Internetové vydanie, číslo 49, Greguš Peter: Nádej zvaná John Fitzgerald Kennedy (Keď sa stane prezidentom generál), URL: http://www.noveslovo.sk/archiv/2002-49/ominulosti.asp, URL: http://slovakia.humanists.net/Kennedy.htm, Výrok Johna Fitzgeralda Kennedyho dňa 12. septembra 1960 - v tom čase ešte senátora - neskôr 35-teho prezidenta USA (1961-63) a prvého katolíka zvoleného do prezidentskej funkcie.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.