referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Benjamin Disraeli životopis
Dátum pridania: 10.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 273
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Benjamin Disraeli bol britským potitikom a spisovateľom. Disraeli výrazne ovplyvnil charkter modernej Konzervatívnej strany a presadil v nej politiku budovania impéria a podpory sociálnych reforiem. Po štyroch neúspešných pokusoch sa roku 1837 stal poslancom parlamentu. V 40. rokoch sa stal členom hnutia Mladé Anglicko, ktoré v tábore toryov presadzovalo myšlienku spojenia starej aristokracie s ľudom ako protiváhy stále silnejúcej strednej triedy.
Roku 1846 toryovský predseda vlády sir Robert Peel presadil zrušenie Obilných zákonov (zákony scieľom kontrolovať zásobovanie obilím a jeho cenu pomocou regulácie dovozu a vývozu), čo vyvolalo krajný odpor Diraeliho a väčšiny toryov, ktorí podporovali ochranársku politiku. Spor zapríčinil rozštiepenie strany. Nasledujúcich 20 rokov viedol Disraeli v spolupráci s grófom Derbym ochranárskych konzervatívcov v Dolnej snemovni. V rokoch 1852, 1858 - 59 a 1866 - 68 zastával Disraeli funkciu ministra financií. Ako vodca Dolnej snemovne presadil roku 1867 druhú Volebnú reformu, na základe ktorej bolo priznané hlasovacie právo väčšine robotníctva, a v nasledujúcom roku bol krátky čas premiérov. Predsedom vlády sa stal opäť roku 1874. Disraeli kúpil pre Britániu kontrolný balík akcií Spoločnosti Suezského prieplavu (1875), počas jeho vlády prijala kráľovná Viktória titul indickej cisárovnej (1877) a na Berlínskom kongrese roku 1878 šikovnou diplomaciou obhájil záujmy Británie vo vzťahu k Rusku.
Doma jeho vláda pripravil sociálne zákonodárstvo, týkajúce sa asanácie slumov, verejného zdravotníctva, reformy odborov a zlepšenia pracovných podmienok v továrňach. Ekonomická kríza a nepopulárne koloniálne vojny privodili porážku konzervatívcov vo voľbách roku 1880. Ešte predtým roku 1876 bol Disraeli povýšený na grófa. Beaconsfielda a člena Hornej snemovne. Hoci bol chorý, viedol Disraeli svoju stranu až do svojej smrti. Ešte pred vstupom do politiky začal písať romány a v spisovateľskej činnosti pokračoval aj ako poslanec parlamentu. Knihy ako Sibyla, a Coningsby, napísané v 40.rokoch, vyjadrovali jeho zaujatie pre sociálnu reformu.
 
Zdroje: Rodinná encyklopédia svetových dejín, RDV, 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.