referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
George Gershwin životopis
Dátum pridania: 14.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Devizia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 112
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.9
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 13m 10s
Pomalé čítanie: 19m 45s
 
Život a dielo Georga Gershwina

George Gershwin sa narodil 26. septembra 1898 v Brooklyne (New York) v rodine židovských prisťahovalcov z Ruska. Keďže Gershwinov otec často menil zamestnanie, Gershwinovci sa často sťahovali. Ako chlapec bol malý George veľmi hravý, v škole sa dobre necítil, učil sa len toľko, čo musel, aby neprepadol. Raz celkom výnimočne obetoval otec Gershwin peniaze na lístky na „Minstrel Show“, kde vystupovali černošskí speváci. Tak sa George dostal do styku s hudbou. Bol presvedčený, že je pod jeho dôstojnosť počúvať hudbu, on i jeho kamaráti pokladali hudbu iba za záležitosť dievčat. Malý George miloval preháňanie sa na kolieskových korčuliach. Raz sa na nich dostal do černošskej štvrti - Harlemu, kde naňho silno zapôsobili melódie jazzbandu vychádzajúce z klubu. Už vtedy v ňom vyklíčila láska k černošskej hudbe, k ich rags, blues a spirituálom. A táto láska ho neopustila po celý život.
Keď sa raz ako desaťročný preháňal s loptou po ulici, začul z jedného okna zvuk huslí. Dvořákova Humoreska, ktorú mladý huslista hral, ho tak fascinovala, že sa túžil zoznámiť s jej interpretom. Neskôr sa tak aj stalo a zanedlho hudba a rozprávanie malého Maxieho Rosenzweiga boli Georgovi vzácnejšie než kolieskové korčule a ostatné hry. Ako 12-ročný začína George hrať na klavíri pod vedením nie veľmi skúsených učiteľov. Ako 14-ročný mu však začína dávať hodiny klavíra vážený hudobník, známy nielen ako klavirista, ale i skladateľ, Charles Hambitzer. Ten ho nielen odučí zlozvyky, nadobudnuté pri predchádzajúcich učiteľoch, ale pod jeho vedením sa v klavírnej hre zdokonalí a naučí sa i základy kompozície. Ako 15-ročný si George začína zarábať ako klavirista v kúpeľnom orchestri. Skladá svoje prvé piesne. Nadchýňa ho populárna hudba. Gershwinov hudobný vkus Hambitzera poburuje, no aj napriek tomu bol George už v tom čase presvedčený, že práve ľahší štýl hudby mu je blízky a chce mu zasvätiť svoj život.
Od 16-tich rokov si začína zarábať ako song-plugger v známej ulici Tin Pan Alley, kde sídlili všetky význačné hudobné vydavateľstvá. Náplňou jeho práce bolo sedieť 8-10 hodín denne za klavírom a predvádzať zverené skladby. Z piesní, ktoré denno-denne hrával, ho najviac oslovili skladby Irvinga Berlina a Jeroma Kerna. Berlin si získal úspech optimistickými piesňami vyjadrujúcimi radosť zo života. Centrom Kernovej tvorby boli krehké, melancholické melódie, z ktorých snáď najznámejšou je slávna Ol` Man River.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Pasi, Mario: George Gershwin, Státní hudební vydavatelství, Praha 1964., Schwinger, Wolfram: Rhapsody in Blue, Smena, Bratislava 1969., Sliacka, Darina: Slávni svetoví hudobní skladatelia, Hudobniny, Bratislava 1993.
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.