referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Desiderius Erazmus Rotterdamsky: Životopis
Dátum pridania: 02.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ifa23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 019
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Obdobie humanizmu a renesancie malo nepochybne veľký prínos pre ľudstvo. V tomto období posobilo veľa významných učencov, mysliteľov a filozofov. ŽIVOT ERAZMA ROTTERDAMSKÉHO

Rok narodenia E. Rotterdamského nie je presne známy. V roznych prameňoch možeme nájsť rok 1466, 1467, ale aj rok 1469. Jeho rodiskom bol pravdepodobne Rotterdam. Jeho matka bola dcéra lekára a jeho otec bol duchovný Geert z Goudy. Do školy chodil v Goude, potom v Utrechte a v Deventeri. Keď mal štrnásť rokov osirel a poručník ho dal do kláštornej školy. V sedemnástich vstúpil do augustiniánskeho kláštora v Steyne. Tu si ho všimol biskup z Cambrai a tak, aby sa mohol Erazmus stať jeho sekretárom, bol v roku 1492 vysvetený za kňaza. Potom dva roky študoval v Paríži. V roku 1502 sa stal profesorom v Louvaine a po štvorročnom posobení v talianskych univerzitných mestách získal hodnosť profesora teológie. V Anglickom Oxforde získal doktorské diplomy, v Cambridgi posobil ako profesor. Na pozvanie Ferdinanda sa stal vychovávateľom princa, neskoršieho kráľa KarolaV. Pre princa napísal pedagogickú úvahu Výchova kresťanského kniežaťa.

Erazmus striedal bydliská v Bruseli, Antverpách, Louvaine. Od roku 1521 sa však trvalejšie usadil v Bazileji a venoval sa prekladateľskej a editorskej práci. Vrcholným výsledkom bolo vydanie povodného textu Nového zákona, jeho latinský preklad a parafrázy, na ktorých pracoval v rokoch 1517 až 1523. Týmito prácami si získal úctu celej Európy. Medzi vzdelancami zaujímal miesto ako Voltair svojej doby. Viedol rozsiahlu korešpondenciu takmer s celou Európou. V období nemeckej reformácie najprv sympatizoval s Lutherom, no neskor sa postavil na stranu pápeža.

Keď sa v Bazileji strhli reformačné politické nepokoje, odišiel do Freiburgu. Zdržal sa tu šesť rokov a prekladal Augustína, Chrysostoma, Aristotela, Demostena. V roku 1535 sa vrátil do Bazileji. Pápež Kliment VII. ho ustanovil za deventerského prepošta a pripravovala sa voľba za kardinála. Erazmus sa ale zvolenia nedožil, lebo v noci z 11. na 12. júla 1536 zomrel. Pochovaný bol v katedrále v Bazileji. DIELA ERAZMA ROTTERDAMSKÉHO

Erazmus bol veľmi plodným autorom a zanechal obrovské literárne dedičstvo. Písal učebnice a príručky latinčiny, traktáty o výchove, v ktorých vystupoval ako zástanca humanistickej pedagogiky, dialógy obhajujúce humanistickú kultúru pred útokmi teológov, ktorí ho obviňovali z bezbožnosti.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Cipro, M.: Průvodce dějinami výchovy. Praha, SPN 1984., Gorfunkel, A. H. : Renesanční filozofie. Praha, Nakladatelství svoboda 1987, Hrušovský, I.- Kocka, J.- Pažítka, M. : Antológia z diel filozofov- Humanizmus a renesancia. Bratislava, Vydavateľstvo politickej literatúry 1966., Štverák, V. : Stručné dějiny pedagogiky. Praha, SPN 1966.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.