referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
J.R.R. Tolkien: životopis
Dátum pridania: 08.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzu13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 712
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
John Ronald Reuel Tolkien

Narodil sa 3.januára 1892 v juhoafrickom meste Bloemfontain, kam jeho rodičia odišli z Birminghamu, aby začali nový život.
Po smrti otca, roku 1895, sa rodina vrátila späť do Anglicka a usadila sa v dedine Sarehole, v kraji, o ktorom sa hovorí, že sa stal predlohou pre autorovu fiktívnu krajinu Stredozem . Tolkien často tvrdil, že práve v Sarehole prežil najkrajšie a najšťastnejšie roky svojho detstva. Najúžasnejšou vecou v dedine bol pre malého chlapca mlyn v Cole Bank Road, Hall Green, kde Ronald a jeho brat trávili dlhé hodiny. Častokrát ich z mlyna vyhnal mlynárov syn, ktorému dali prezývku Biely obor. Pre Tolkiena bol mlyn taký dôležitý, že v časoch, keď začal upadať, založil fond na jeho záchranu. Dodnes je v prevádzke ako expozícia Birminghamského mestského múzea. Približne roku 1900 začal Tolkien chodiť do školy kráľa Edwarda. V tomto čase sa stal oddaným katolíkom a jeho hlboká viera v ňom zostala po celý život. Tolkienova matka, diagnostikovaná ako diabetička, počas zotavovania blízko Rednalu roku 1904 zomrela. Ronalda a jeho brata Hilaryho poslali k tete, kde bývali štyri roky. Blízko ich bytu na Stirling Road stojí Viktoriánska veža, časť Eedgbaston Waterworku, a známa veža Perrot´s Folly. O tejto dvojici sa hovorí, že boli námetom na Minas Morgul a Minas Tirith, Dve veže, podľa ktorých bol pomenovaný druhý diel Pána prsteňov.

Po odchode zo Stirling Road sa Ronald Tolkien na krátky čas presťahoval na Duchess Road, kde stretol a zamiloval sa do Edith Brattovej. Tolkien mal v tej dobe 16 rokov a jeho opatrovník Otec Morgan nemohol dovoliť, aby milostný vzťah pokračoval. Ronalda a jeho brata preto presťahoval na 4 Highfield Road a zakázal mu, čo i len vidieť Edith, až kým nedovŕši dvadsiaty prvý rok. Edith pre každý prípad presťahovali do Cheltenhamu. Neskôr získal Ronald štipendium na štúdium klasickej literatúry v Exeter College, na Oxfordskej univerzite. Do Oxfordu odišiel roku 1911. Štúdium ukončil roku 1914,keď začala prvá svetová vojna. Nastúpil do dôstojníckeho výcvikového zboru a bol menovaný signalizačným dôstojníkom práporu. Edith bola zatiaľ zasnúbená s farmárom z Warwickshire, ale keď v januári 1913 dovŕšil Ronald vek dospelosti, zásnuby zrušila. V stredu, 22. 1916, po rannej omši v rímsko-katolíckom kostole Nepoškvrnenej Panny Márie, vo Warwicku, sa vzali. Tri mesiace potom povolali Ronalda k Lancashirským strelcom, pripojil sa k britskej armáde a vo Francúzsku sa zúčastnil bitky o Somme. Väčšiu časť roka 1917 strávil vo vojenskej nemocnici. V tom čase začal písať Knihu stratených povestí (The book of lost tales). Po vojne získal miesto na Leedskej univerzite a stal sa profesorom anglického jazyka. To už bol otcom a spolu s manželkou a synom sa roku 1925 vrátili späť do Oxfordu, kde sa stal profesorom anglosaských jazykov. V tomto období si Tolkien, C. S. Lewis a niektorí ďalší ich priatelia vytvorili skupinu „Inklings“. Pravidelne sa schádzali v Eagle a Child Pub a čítali si svoje najnovšie práce.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.