referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hermína
Štvrtok, 6. mája 2021
Ján Kostra: stručný životopis
Dátum pridania: 23.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Merle
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 216
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Narodil sa 4. 12. 1910 v Turčianskej Štiavnici a zomrel 5.11. 1975 v Bratislave. Básnik, prekladateľ. esejista, autor poézie pre deti, jeden z najväčších lyrikov slov. poézie.

Vyštudoval reálne gymnázium v Žiline. Neskor začal študovať výtvarné umenie v Prahe, štúdium však nedokončil, venoval sa redaktorskej práci a vlastnej lit. tvorbe. Prvé umelecké pokusy vznikali ešte v období jeho štúdia. Boli to básne sociálne orientované a tak jeho prvá bás. zbierka Hniezda vyvolala veľký rozruch lebo nenadviazala na prvotiny, sú to spomienkové básne na detstvo a prvé učiteľky.

Moja rodná je poznačená dobovou situáciou viaže sa k obdobiu 1938. Vyjadruje tu úprimný vzťah k domovu a zamýšľa sa nad tým že domovinu si vieme vážiťz len vtedy keď sme od nej vzdialený. Nasledovala skupina zbierok ktoré boli tematicky roznorodé ako napr. Prasknutá váza, Presila smútku, Všetko je dobre tak ako je, Ozubený čas, Ave Eva.

Ján Kostra podobne ako mnoho jeho súčasníkov bol poplatný dobe, čoho dôkazom sú zbierky Na Stalina, Za ten máj. V 60-tych rokoch vydáva zbierky Šípky, Slnečnice, Báseň dielo tvoje. V týchto zbierkach nadviazal na poéziu r. 1948.

Venoval sa aj literatúre pre deti spolu s Kristou Bendovou vydal bás. zbierky Vtáčky, Zvieratá, Priamy smer do Tatier, prebásnil ľudovú rozprávku Janko Hraško. Sústredil sa tiež na prekladanie poézie do slovenčiny. jeho bás. tvorbu uzatvárajú zbierky Každý deň a Len raz.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.